O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Nabór wniosków w ramach programu „Energia dla wsi” wystartował

Energia dla wsi

Od dziś rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”. 

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, całkowity budżet programu to 1 miliard złotych. Wnioski przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania puli środków.

Startuje ,,Energia dla wsi"

Ministerstwo klimatu przekonuje, że program „Energia dla wsi” jest ważnym krokiem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich, a także kompleksową formą wsparcia budującą samowystarczalność energetyczną dla ich mieszkańców.

,,W mądrej, zrównoważonej transformacji energetycznej powinny wziąć udział także obszary wiejskie. Zależy nam, aby inwestycje w OZE wykorzystywały dostępne w danym miejscu zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom – mówi o idei programu cytowana w komunikacie resortu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zobacz też: Kowalczyk: Rolnictwo jest dobrym miejscem, by rozwijać energię odnawialną

O dofinansowanie będą mogli ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające oraz te już istniejące, a także ich członkowie. Przewidziane wsparcie dotyczy takich inwestycji jak biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.

Energia dla wsi

Wnioski w ramach programu „Energia dla wsi” przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków.

Wnioski o pożyczki i dotacje będzie można składać tylko w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie, dostępny na stronie: https://gwd.nfosigw.gov.pl/.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023