O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Na włoskim rynku pojawią się niebawem nowe odmiany truskawek

nowe odmiany truskawek

Włoska firma Coviro Azienda Vivaistica zapowiedziała, że zamierza wprowadzić na rynek nowe odmiany truskawek oraz szparagów. 

Nowe truskawki są wynikiem badań CREA we współpracy z Arsac i Cooperativa Torrevecchia z Lamezia Terme (CZ). Nowe odmiany zostałe nazwane już teraz odmianami ekskluzywnymi. Jak informuje włoska firma, będą one wyróżniać się również wysoką jakością organoleptyczną i trwałością. 

Badania nad truskawkami we Włoszech 

Coviro Azienda Vivaistica ma zamiar wprowadzić na rynek dwie nowe odmiany truskawek oraz szparagów. Firma pracowała nad nowymi odmianami w ramach badań CREA wraz z Arsac i Cooperativa Torrevecchia z Lamezia Terme (CZ). Jak wskazują przedstawiciele firmy, badania koncentrują się na selekcjach, które są rustykalne i odporne na główne choroby gatunku, związane zarówno z organoleptycznym jakości i długiej trwałości owoców, do produkcji ekologicznej. 

Według zapowiedzi nowe produkty zostaną zaprezentowane na targach. Przedsiębiorstwo ma zamiar zaprezentować nowe rośliny dla sektora profesjonalnego, które są w pełni przystosowane do klimatu kontynentalnego (wczesna odmiana BL29*Nadja i średnio-wczesna odmiana). Ponadto pojawią się nowe gatunki dla sektora hobbystycznego, takie jak ponownie kwitnąca BL72R Dulcinea* i BLB5*Bianca o słodkich i pachnących białych owocach.

nowe odmiany truskawek Włochy

Nowe odmiany truskawek będą ekskluzywne 

Włosi chcą zaskoczyć rynek owocowy, dlatego już teraz zapowiadają, że dwie nowe odmiany truskawek będą ekskluzywne. Ponadto mają wyróżniać się wysoką jakością organoleptyczną oraz trwałością. 

Pierwsza odmiana, to wczesna i produktywa Medi oraz Lam 23.22 (Ligea). Według włoskiej frimy obie odmiany dają dobre wyniki, zwłaszcza Medì na bardzo wczesnych obszarach Marsali oraz Ligea w Kalabrii, gdzie jest ceniona za doskonałą jakość i trwałość. Obie odmiany będą dostępne w październiku zarówno jako rośliny świeże, produkowane w szkółkach hiszpańskich i polskich, jak i rośliny doniczkowe z korzeniami na wierzchu we wrześniu-październiku.

Firma poinformowała, że zaprezentuje również odmianę przystosowaną dla terenów na południu Włoch. Będzie to Limvalnera, pochodząca z badań przeprowadzonych przez Limgroup, która jest doceniana w rejonie Metapontino (region Basilicata, Włochy), gdzie wykazała dobrą wczesność, połączoną z wysoką produktywnością w tym na ciężkich glebach. 

Czytaj też: Truskawki Lycia – nowa włoska odmiana o niezwykłych właściwościach

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023