Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Na Ukrainie przewiduje się znaczny wzrost ceny wieprzowiny

ceny wieprzowiny

Zdaniem Ołeksija Sobolewa, dyrektora Lanagroprod LLC, jeśli wojna będzie trwała, ceny wieprzowiny będą dalej rosły. Sytuacja jest coraz gorsza.

„Z kilku powodów: po pierwsze granice są zamknięte, więc nie można sprowadzać kontrabandy z Polski. Poza tym wiele ferm trzody chlewnej z okupowanych terytoriów zniknęło” – zauważył Ołeksij Sobolew. Jednocześnie zmniejszyły się przychody przedsiębiorstw w regionach dniepropietrowskim i charkowskim: przedstawiciele zakładów mięsnych nie chcą tam jechać - boją się ostrzału.

Ceny ciągle w górę

„Zakładom mięsnym bardzo trudno jest znaleźć wieprzowinę, a zamówień na mięso jest wiele. Więc hodowcy trzody chlewnej będą opłacalni” – wyjaśnił.

„Na rynku jest pewien niedobór wieprzowiny, a co za tym idzie także prosiąt. Dlatego ceny prosiąt wzrosły. Dlatego nie sądzę, żeby ktokolwiek odważył się rozpocząć tucz od podstaw. I czy przemysł będzie się rozwijał… Najwyraźniej niewiele osób podejmie ryzyko budowy – nawet w centralnej Ukrainie, z wyjątkiem Zachodu. Ceny wieprzowiny mogą dalej rosnąć” – podsumował dyrektor przedsiębiorstwa.

ceny wieprzowiny

Ceny wieprzowiny w Niemczech

Ceny wieprzowiny ponownie notują wzrosty w tym tygodniu. Po raz pierwszy od marca poziom 2 euro został ponownie osiągnięty. Po tym, jak notowania wzrosły po raz pierwszy od dłuższego czasu w zeszłym tygodniu, ten trend jest kontynuowany w tym tygodniu. Według ISN niedostatecznie zaopatrzony rynek ma decydujące znaczenie dla obecnych podwyżek cen. Podaż świń do uboju jest niska z powodu gwałtownego spadku pogłowia świń w Niemczech – dodatkowo upał spowalnia teraz wzrost świń.

W całej Europie podaż jest niewielka, a upał powoduje, że świnie rosną znacznie wolniej. Efektem jest znaczny wzrost cen trzody chlewnej.  „Podaż na niemieckim rynku trzody chlewnej , która wciąż spada, odpowiada na coraz szybciej rozwijający się popyt ze strony ubojni. Ceny trzody chlewnej znów notują wzrosty” – ocenia rynek Stowarzyszenia Związków Producentów (VEZG). Po tym, jak ceny trzody chlewnej wzrosły po raz pierwszy od dłuższego czasu w zeszłym tygodniu, ten trend jest kontynuowany w tym tygodniu. 

„Nawet ten poziom jest dalece niewystarczający, aby pokryć koszty produkcji prosiąt i tuczu trzody chlewnej” – mówią obserwatorzy rynku z grupy interesu hodowców trzody chlewnej (ISN). Według ISN niedostatecznie zaopatrzony rynek ma decydujące znaczenie dla obecnych podwyżek cen. Podaż świń do uboju jest niska z powodu gwałtownego spadku pogłowia świń w Niemczech – dodatkowo upał spowalnia teraz wzrost świń. W ubiegłym tygodniu ubito około 730 000 świń, o około 11% mniej niż w tym samym tygodniu ubiegłego roku.

Jednak, sprzedaż mięsa również znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich kilku dni. Średnio cała tusza yskała 10 groszy.  „Również w nadchodzącym tygodniu można oczekiwać dobrego popytu z dalszymi podwyżkami cen”– podsumowuje VEZG.

Czytaj również: Inicjatywa #HodowcyRazem odsłania manipulacje Gazety Wyborczej

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023