O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Na czym polega e-recepta farmaceutyczna? Odpowiadamy

e-recepta

Czy wiesz, że nie tylko lekarz może wystawić receptę na potrzebne w danym momencie leki? Dopuszczalne jest również, aby e-recepta była wystawiona przez niektórych pracowników służby zdrowia, w tym nawet w szczególnych sytuacjach przez farmaceutę. Czym jest recepta farmaceutyczna i co należy o niej wiedzieć? Sprawdzamy!

Czym są e-recepty i kto może je wystawić?

Elektroniczna recepta to obowiązująca od jakiegoś czasu w Polsce forma wypisywania leków pacjentom. Zastąpiła recepty papierowe, które realizowało się w aptece, wykorzystując otrzymany od lekarza dokument z wypisanymi lekami. Teraz dokument ten ma postać cyfrową i nie trzeba posiadać go osobiście „w ręce”, aby móc wykupić leki. Wystarczy, że pacjent posiadać będzie krótki kod tego dokumentu, a farmaceuta odnajdzie go cyfrowo w dedykowanym programie i będzie mógł go zrealizować.

Elektroniczne recepty wystawiają nie tylko lekarze, ale również lekarze dentyści, położne, pielęgniarki, felczerzy i starsi felczerzy, poza tym możliwa jest recepta farmaceutyczna. E-receptę wystawić pacjentowi można nie tylko podczas wizyty na NFZ, ale też w czasie wizyty prywatnej. Biorąc pod uwagę, jak działa e-recepta, możliwe jest też wystawienie jej na odległość, czego przykładem jest e-recepta na NaszaRecepta.pl. Wgląd do swoich e-recept można mieć natomiast z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, gdyż na portalu IKP zapisywana jest każda wystawiona pacjentowi e-recepta, a logowanie nie wymaga posiadania profilu zaufanego.   

Recepta farmaceutyczna – na czym polega?

Nie każdy wie, ale w szczególnych przypadkach farmaceuta z prawem do wykonywania zawodu może pacjentowi wystawić e-receptę. Mowa o receptach farmaceutycznych, które wystawiane są w ściśle określonych sytuacjach, a mianowicie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Każda recepta wystawiona przez farmaceutę jest jednak pełnopłatna, co oznacza, że pacjent nie będzie mógł skorzystać z refundacji danego leku i będzie zobligowany do uiszczenia 100% opłaty za niego. Farmaceuta ma prawo poza tym jedynie do wypisania recepty na ograniczoną ilość danego leku.

Każdorazowo przy wystawianiu recepty farmaceutycznej wymaga się od farmaceuty szczegółowego opisania przyczyny wypisania leku pacjentowi. Farmaceuta nie ma poza tym uprawnień, aby przepisać pacjentowi leki psychotropowe, czy też odurzające. Może również odmówić wystawienia danej osobie recepty farmaceutycznej, jeśli w jego opinii lek mógłby pacjentowi zagrozić. Farmaceuta może też nie wystawić recepty farmaceutycznej, jeśli będzie mieć uzasadnione podejrzenia, że pacjent będzie chciał skorzystać z leku w celach innych niż medyczne.

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Sposób realizacji e-recepty w aptece jest prosty i nie jest wymagane do tego posiadanie wydrukowanego dokumentu. Aby zrealizować e-receptę w aptece, można wybrać jeden z dwóch dostępnych sposobów:

  • Pierwszym z nich jest e-recepta realizowana przy pomocy kodu czterocyfrowego. W ten sposób można wykupić leki szybko, bez dostępu do Internetu. Wystarczy podyktować farmaceucie czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em, a następnie podać swój numer PESEL, a będzie można wykupić leki.
  • Drugi sposób, z którego można skorzystać, to kod kreskowy e-recepty. Znajduje się on na wydruku informacyjnym dokumentu, do którego można mieć dostęp przez Internet. Wydruk ten wysyłany jest do pacjenta e-mailem, poza tym można dostać się do niego, logując się na swoje konto IKP. Wykorzystanie kodu kreskowego e-recepty nie wymaga już podawania numeru PESEL.

e-recepta

Czytaj też: Weterynaryjna e-recepta powstanie, ale kiedy będzie gotowa?

fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023