Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Muzeum Przyrodnicze BPN ponownie otwarte. Zakończono modernizację

Muzeum Przyrodnicze

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BPN) w Ustrzykach Dolnych zostało ponownie otwarte po modernizacji. 

Bieszczadzką faunę i florę, „ożywioną” na dioramach dzięki rozwiązaniom multimedialnym, skamieniałości z tych terenów oraz odwzorowane elementy architektury, fotografie można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BPN) w Ustrzykach Dolnych, które otwarto po modernizacji.

Muzeum Przyrodnicze BPN ponownie otwarte 

Dyr. Bieszczadzkiego Parku Narodowego dr Ryszard Prędki przekazał, że nowa wystawa zajmuje powierzchnię ponad 850 metrów kwadratowych. Tworzy ją około 30 stanowisk ekspozycyjnych łączących zabytkowe eksponaty, makiety, dioramy z najnowocześniejszą technologią multimedialną.

„Nie zabraknie też eksponatów interaktywnych. Naszą intencją było stworzenie wystawy, która pozwoli zaprezentować zbiory muzealne w sposób interesujący dla współczesnego odbiorcy” – pokreślił dyr. Prędki.

Większą część ekspozycji stanowią liczne dioramy, które precyzyjnie odwzorowują bieszczadzkie krajobrazy; największa z nich ma powierzchnię 60 metrów kw.

Wśród tych eksponatów wyróżnia się m.in. diorama przedstawiająca żeremia bobrów, zawiera wielkoformatowe ekrany LED, dzięki którym cała instalacja do złudzenia przypomina prawdziwą żyjącą kolonię tych zwierząt.

Na uwagę zasługuje też wmontowany w studnię nowoczesny ekran, na którym prezentowana jest lokalna legenda o zakochanej młodej parze.

Muzeum Przyrodnicze

Nowoczesne technologie wykorzystane w Muzeum Przyrodniczym BPN

Zdaniem Marcina Wojczyńskiego, prezesa TRIAS AVI, generalnego wykonawcy odpowiedzialnego za modernizację muzeum, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wystawa nie jest jedynie zbiorem eksponatów, ale tworzy spójną narrację.

„Myślę, że historia opowiedziana w nowym Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego będzie doskonałym uzupełnieniem wycieczek po okolicznych lasach i połoninach” – dodał.

W ramach prac, oprócz nowej ekspozycji w muzeum i oprawy wizualnej, przeprowadzono także modernizację wnętrz Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Powstała tam winda, która ułatwi dostęp do obiektu osobom o ograniczonej mobilności.

Obecnie trwają jeszcze prace modernizacyjne obejmujące elewacje budynku. Ich zakończenie planowane jest na koniec września 2022 r.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to ponad 7,4 mln zł netto, z czego ponad 3,7 mln zł netto przeznaczono na wystawę. Projekt został dofinansowany z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Czytaj też: Niedźwiedź atakuje – czy wiesz, co należy wtedy zrobić?

PAP/fot. fb Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

swiatrolnika.info 2022