Talk icon

Informacje

05-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Mszyce na malinach. Groźne szkodniki i sposoby ich zwalczania

Mszyce na malinach

Mszyce na malinach nie tylko zmniejszają wzrost owoców, ale również są wektorami niebezpiecznych wirusów. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i zwalczać.

Maliny stanowią roślinę atrakcyjną szczególnie dla dwóch gatunków mszyc – mszycy malinianki i mszycy malinowej. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wielohektarowymi uprawami czy kilkoma krzakami zasadzonymi w ogrodzie, warto chronić maliny przed tymi szkodnikami, które mogą nieodwracalnie je zniszczyć.

Oznaki obecności mszyc na krzakach malin

Mszyce na malinach zaczynają żerować już wiosną. Umiejscawiają się na młodych liściach pędów wierzchołkowych. Pozbawione soków roślinnych liście zawijają się w rulon do spodniej strony. W wielu przypadkach szkodniki można ujrzeć dopiero, gdy rozwinie się liście. Wówczas odsłonięta powierzchnia liści uwidacznia skupiska owadów. Istnieją również gatunki, które lubią lokalizować się na kwiatach lub liściach pędów bocznych.

Mszyce żerują w grupach składających się nawet z setek żółtych bądź zielonych owadów. Osiągają niewielki rozmiary, od dwóch do czterech milimetrów. Po osiągnięciu dojrzałości, szkodniki te mają 2 pary skrzydeł, których pozbawione są postacie larwalne. Odwłok owadów zakończony jest dwoma uwypukleniami, tak zwanymi syfonami.

Mszyce na malinach

Mszyce na malinach – dlaczego są groźne?

To, że mszyce przyczyniają się do obniżenia plonowania i osłabienia rośliny, wie niemal każdy.  Szkodniki wysysając z krzaków soki życiowe, sprawiają, że nie tylko uzyskamy mniej owoców, ale również owoce będą mniejsze i mniej smaczne. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że owady te produkują i uwalniają kleistą spadź. Choć może ona posłużyć do wytwarzania miodu spadziowego, dla malin jest szkodliwa. Stwarza ona doskonałe warunki do wzrostu czarnych grzybów sadzakowych, które wywierają niekorzystny wpływ na fotosyntezę i pozyskiwanie dwutlenku węgla przez rośliny. Przyciąga także mrówki żywiące się słodką substancją.

Najbardziej istotną informację stanowi jednak fakt, że mszyce na malinach są przenośnikiem (wektorem) wielu wirusów, które nieodwracalnie niszczą krzaki. Należą do nich wirus plamistości liści maliny, wirus cętkowanej plamistości liści maliny, wirus żółtaczki nerwów malin i wirus martwicy czarnej maliny.

Aby ułatwić walkę z mszycami, można usunąć zajęte pędy, ograniczając populację. Niezwłocznie po zauważeniu szkodników należy zastosować na rośliny oprysk. Trzeba jednak pamiętać, że należy z tym poczekać do zachodu słońca, albo wykorzystać pochmurny dzień. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia liściu. Warto wiedzieć, że w walce z mszycami wspierają nas biedronki, które żywią się tymi owadami. Warto więc zdecydować się na pestycyd, który nie szkodzi tym czerwono – czarnym sojusznikom.

Czytaj również:Malina Polana jest jedną z najchętniej uprawianych malin w Polsce

Agrecol /Agrofakt /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022