Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

MSWiA ostrzega: we wtorek ekstremalne zjawiska pogodowe

ekstremalne zjawiska pogodowe

We wtorek spodziewane są ekstremalne zjawiska pogodowe wraz z upałami – ostrzega Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Alerty przed burzami z gradem i wysoką temperaturą wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziś ekstremalne zjawiska pogodowe

"Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia silnych wiatrów i burz – miejscami z gradem. Dziś spodziewane są ekstremalne zjawiska pogodowe wraz z upałami" – czytamy we wpisie MSWiA na Twitterze.

Resort przypomina, że gdy zauważy się niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, należy dzwonić na numer alarmowy 112. Takie sytuacje mogą się zdarzyć, gdy zagrażają nam ekstremalne zjawiska pogodowe,

MSWiA wskazuje też, co można zrobić, aby na czas burzy zabezpieczyć dom. "Zamknij drzwi i okna. Z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń lub zabezpiecz przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Odłącz urządzenia elektryczne od źródła prądu" – zaleca.

ekstremalne zjawiska pogodowe

Alerty przed burzami

IMGW we wtorek wydał alerty przed burzami z gradem na terenie trzynastu województw. Ostrzeżenia mają przeważnie pierwszy stopień. Wyższy, drugi stopień obowiązuje na południu Śląska i Małopolski. W czasie burz prędkość wiatru może osiągać do 80 km/h, spadnie nawet 45 mm deszczu.

Ostrzeżeń przed burzą nie ma tylko w województwach zachodniopomorskim i lubuskim, a także na Podlasiu oraz w części województwa mazowieckiego i lubelskiego. W tej wschodniej części kraju IMGW wydał natomiast alerty drugiego stopnia przed upałem. Termometry pokażą nawet 32 stopni w dzień i do 19 stopni w nocy.

Czytaj także: Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 23 i 24 sierpnia

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022