O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Mrówki mogą być stosowane jako biologiczna ochrona upraw

Mrówki

Jak wynika z badań, mrówki mogą być skuteczniejsze niż pestycydy w ochronie plonów przed szkodnikami. Czy rolnicy skorzystają z pomocy tych owadów?

Nowe badania wskazują na rolę mrówek w zabezpieczeniu upraw przed szkodnikami. Przypisuje się im wyższą skuteczność niż chemicznym pestycydom. Według pierwszego systematycznego przeglądu wkładu mrówek w produkcję roślinną lepiej zabijają szkodniki, zmniejszają uszkodzenia roślin i zwiększają plony.

Różnorodność mrówek gwarantuje skuteczną ochronę upraw

Mrówki są ogólnymi drapieżnikami i polują na szkodniki, które niszczą owoce, nasiona i liście, co prowadzi do spadku plonów. Badanie wykazało, że większa różnorodność mrówek zapewnia ogólnie lepszą ochronę przed szerszym zakresem szkodników.

Analiza obejmowała 17 upraw w krajach, w tym w USA, Australii, Wielkiej Brytanii i Brazylii. „Ogólnie rzecz biorąc, przy odpowiednim zarządzaniu mrówki mogą być użytecznym środkiem kontroli szkodników i z czasem zwiększać plony. Niektóre gatunki mrówek mają podobną lub wyższą skuteczność niż pestycydy, przy niższych kosztach” – napisali naukowcy w artykule opublikowanym w Proceedings of Royal Society B.

Mrówki

Mrówki wspierają ideę zrównoważonego rozwoju

Integrowany system ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod, a w pierwszej kolejności metod niechemicznych. Takie podejście do ochrony pozwala na ograniczenie do niezbędnego minimum wykorzystanie chemicznych środków ochrony roślin, a tym samym zmniejszy presji na środowisko naturalne z jednoczesną poprawą jego bioróżnorodności.

Główny badacz dr Diego Anjos z Federalnego Uniwersytetu Uberlândia powiedział: „Nasze badanie zachęca rolników do stosowania bardziej zrównoważonych praktyk, takich jak kontrola biologiczna zapewniana przez mrówki i praktyki upraw zacienionych jako sposób na naturalną promocję mrówek w systemach upraw”.

Rola mrówek w rolnictwie nie jest jeszcze do końca jasna, ponieważ one również mogą stanowić problem. Szkodniki, takie jak wełnowce, mszyce i mączliki, które wytwarzają słodką wodę zwaną spadzią, są na ogół częstsze, gdy w pobliżu są mrówki. Dzieje się tak, ponieważ mrówki żywią się spadzią, a więc zasadniczo „hodują” mszyce, tak jak zwierzęta gospodarskie, w zamian chroniąc je przed drapieżnikami.

Czytaj również:UE chce ograniczyć środki ochrony roślin. FBZPR przeciwko

Freshplaza /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023