O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

MRiRW podało aktualne ceny skupu zbóż. Jest drogo

Ceny skupu zbóż

Z raportu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że ​​w tygodniu zakończonym 14–go sierpnia ceny skupu zbóż wzrosły w sześciu przypadkach.

Spadki zanotowano w pięciu przypadkach. Niewielkie znaczenie miała zmiana średniej ceny. Średnia krajowa cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w analizowanym tygodniu wyniosłą 1556 zł za tonę, co oznacza wzrost o 9 zł na tonie. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej obniżyła się o 1 proc. do poziomu 1579 zł za tonę.

Co dalej z cenami zbóż?

W ujęciu regionalnym ceny skupu zbóż, w tym pszenicy konsumpcyjnej wahały się  od 1510 złotych za tonę w regionie Środkowo-Wschodnim do 1584 złotych za tonę w makroregionie Północno–Zachodnim. Przeciętny regionalny przedział cenowy pszenicy paszowej był wąski i wahał się  od 1512 zł/tonę (Makroregion Środkowo-Wschodni) do 1618 zł/tonę (Makroregion Północno-Zachodni).

W minionym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 50,1%, z czego pszenica stanowiła 42 proc. Udział kukurydzy spadł do 8,9%, a średnia cena  tego zboża spadła o prawie 0,5% do 1423 złotych za tonę.

Ceny skupu zbóż

Ceny skupu zbóż w lipcu

Warto przypomnieć, że według danych raportu opublikowanego przez MRiRW ceny skupu zbóż w trzecim tygodniu lipca notowały w większości przypadków spadki. Dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że zmiany były znaczne. Średnie krajowe ceny ośmiu zbóż raportowanych w punktach skupu w całym kraju spadły, a trzech wzrosły. Średnia krajowa cena skupu pszenicy konsumpcyjnej została ustalona na poziomie 1 553 zł/t w analizowanym tygodniu po spadku o 90 zł/t (-5,5%).

W tym samym czasie ceny pszenicy paszowej spadły o 1,3 proc. (-13 zł/t) do 1722 złotych za tonę. W ujęciu regionalnym średnia (regionalna) cena płacona za spożycie pszenicy wahała się od 1599 złotych za tonę w makroregionie Centralno-Wschodnim do 1740 złotych za tonę w makroregion Północno-Zachodnim.

W ujęciu regionalnym ceny średnie w regionalne płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1428 złotych za tonę w makroregionie Centralno-Wschodnim do 1637 złotych w makroregionie Północno-Zachodnim.

Czytaj również: Rzepak kontynuuje trend spadkowy na europejskich rynkach

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023