O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-12-2022

Autor: Świat Rolnika

MRiRW ostrzega: Ptasia grypa wciąż zagraża polskim hodowcom

Ptasia grypa

Resort rolnictwa ostrzegł, że ptasia grypa wciąż zagraża polskim hodowcom drobiu. Pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby w Polsce.

Warunki atmosferyczne i migracja ptaków powodują, że utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób. Resort rolnictwa podkreślił, że każde kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków generuje straty dla całego sektora drobiarskiego, dlatego tak ważna jest bioasekuracja.

Ptasia grypa powróciła?

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków dzikiego ptactwa. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. Wirus grypy może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego.

Pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych, a warunki atmosferyczne i migracja ptaków powodują, że utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia.

Zobacz też: Inspekcja Weterynaryjna alarmuje: Grypa ptaków wykryta po 3 miesiącach

Ministerstwo przypomniało, że stwierdzenie ogniska choroby powoduje konieczność likwidacji zakażonego stada oraz skutkuje ograniczeniami dla sektora drobiarskiego, które wpływają m.in. na czasową utratę rynków zbytu, a w konsekwencji funkcjonowanie hodowców i zakładów.

Resort dodał, że bieżąca sytuacja epizootyczna w zakresie grypy ptaków wymaga szczególnej uwagi i wzmożonej ostrożności hodowców drobiu na całym terytorium Polski w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa na teren gospodarstw.

MRiRW podkreślił, że hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji. Chodzi m.in. o nie pojenie drobiu ze zbiorników, do których mają dostęp ptaki dzikie. Hodowcy muszą też zadbać o to, by ograniczać kontakt drobiu z dzikimi ptakami. Winni oni także przechowywać i odpowiednio zabezpieczyć pasze tak, aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki.

Kolejną zasada bioasekuracji jest również wykładanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób. Hodowcy powinni też myć i odkażać ręce oraz stosować odzież ochronną oraz obuwie ochronne przy wchodzeniu do budynków inwentarskich, czy czyścić i odkażać narzędzia i sprzęt używany do obsługi zwierząt.

ptasia grypa

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023