Talk icon

Informacje

29-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

MRiRW ma złą wiadomość: Dopłaty do konopi Rajan nie będzie

Dopłaty do konopi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że od tego roku nie będzie przewidzianej dopłaty do konopi odmiany Rajan.

Uprawa konopi tej odmiany nie kwalifikuje się bowiem do płatności bezpośrednich ani w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Nie będzie dopłaty do konopi

Ministerstwo poinformowało, że wysłało 13 stycznia br. stosowne powiadomienie do Komisji Europejskiej. Niestety, w tym roku dopłaty do konopi odmiany Rajan nie będzie.

"Od roku 2023 uprawa konopi odmiany Rajan nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach II filaru (objętych Planem Strategicznym WPR na lata 2023-2027 (PS WPR) oraz Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020))" – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Konopie włókniste w przemyśle i ich szerokie zastosowanie

Rajan to polska odmiana włóknistych konopi jednopiennych, wyhodowana w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Charakteryzuje się wysoką produkcją biomasy, a odmiana ta jest również wpisana do wspólnotowego katalogu odmian roślin uprawnych Unii Europejskiej.

Dopłaty do konopi

Do dopłaty do konopi ponownie kwalifikuje się odmiana Finola, jedna z najpopularniejszych odmian konopi włóknistych, od ponad dekady wykorzystywana komercyjnie do produkcji suszu i wielu innych produktów. Od 2021 r. nie przysługiwały płatności do jej uprawy z powodu zbyt dużej zawartość THC. W unijnym rozporządzeniu zwiększony został jednak maksymalny poziom THC z 0,2 proc. do 0,3 proc. 

W Polsce w 2020 r. uprawiano ponad 3 tys. ha konopi. Choć areał upraw tej rośliny rośnie, to nadal jest to uprawa marginalna. 

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023