Talk icon

Informacje

17-09-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

MRiRW: jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się pieniądze

asf

Jeśli 200 mln zł nie wystarczy na odbudowę gospodarstw po ASF, znajdą się dodatkowe pieniądze – mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda podczas debaty o wyrażenie wotum nieufności wobec niego.

Walka z ASF kluczowa?

"Mówicie, że nie radzimy sobie z ASF, a wy w 2014 roku, zamiast wprowadzić natychmiastowe działanie w celu zapobiegania ekspansji choroby to ówczesny minister rolnictwa z PSL zarządził prace na przepisami ograniczającymi liczbę gospodarstw hodujących trzodę chlewną" – wskazał Puda zwracając się do posłów opozycji.
"Ograniczaliście liczbę gospodarstw, a za wybicie świń, rolnicy dostawali tylko odszkodowanie, bez rekompensaty za utracone dochody. Bezczynność ministra z PSL doprowadziła do wzrostu populacji dzików, i powiększeniu ognisk ASF" – ocenił.asf powiat szamotulski

Jak zaznaczył, obecnie walka z ASF to zintegrowany program wspierający odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce i jego pięć filarów. "W tym wsparcie bioasekuracji gospodarstw, udzielanie nisko oprocentowanych pożyczek na obudowę pogłowia świń, osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych i wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw" – wymienił.

"To pierwszy zintegrowany program wsparcia dostępny w jednym czasie" – dodał.

Czytaj także: GUS: pogłowie świń w czerwcu wyniosło ponad 11 mln sztuk

Co, jeśli zabraknie środków?

Jak podkreślił, łączny budżet programu to 200 mln zł, "a jeśli będzie brakowało tych pieniędzy, to z pewnością również na ten program się znajdą" – zapewnił.
Wniosek o odwołanie ministra rolnictwa klub PSL złożył w sierpniu; pod wnioskiem podpisali się także posłowie Lewicy. Ludowcy podkreślają, że odkąd Puda został ministrem w październiku ubiegłego roku MRiRW "nie przygotowuje projektów legislacyjnych, nie prowadzi dialogu z rolnikami, z organizacjami rolniczymi.

Uzasadniając wniosek poseł PSL Stefan Krajewski mówił w czwartek wieczorem w Sejmie, że Puda nie uczestniczy w posiedzeniach sejmowej komisji rolnictwa, nie zabiera głosu na sali sejmowej, ani nie zaprezentował nowych propozycji, projektów ustaw z myślą o rolnikach.

swiatrolnika.info 2023