Talk icon

Informacje

29-10-2022

Autor: Karol Pepliński

MRiRW: Eksport rolny na Ukrainę wzrósł o 21,4 procent

Eksport rolny na Ukrainę

Resort rolnictwa przekazał, że w okresie styczeń–sierpień 2022 r. eksport rolny na Ukrainę wzrósł o ok. 21,4%, z 506 do 614,5 mln euro.

Dodano, że na Ukrainę wysyłaliśmy głównie sery, pasze dla zwierząt oraz mięso wieprzowe. Ministerstwo przekazało ponadto, że w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk ponownie spotkał się z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

Wzrósł eksport rolny na Ukrainę

Resort rolnictwa poinformował w czwartkowym komunikacie, że w okresie styczeń–sierpień 2022 r. Polska odnotowała wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o ok. 21,4 proc. Wartościowo eksport rolny na Ukrainę wzrósł z 506 do 614,5 mln euro. Jak wyjaśniono, eksportowaliśmy głównie sery i twarogi, produkty do karmienia zwierząt, kawę, wodę mineralną oraz mięso wieprzowe.

Ministerstwo przekazało ponadto, że w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk ponownie spotkał się z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Dodano, że głównym tematem rozmów były dalsze usprawnienia w wywozie ukraińskich towarów rolno-spożywczych, szczególnie zbóż, do krajów trzecich.

,,Ministrowie zgodzili się, że jednym z kluczowych problemów w przewozach ukraińskich płodów rolnych jest niewystarczająca ilość dostępnych środków transportu – wagonów, samochodów transportowych i naczep. Rozmówcy wyrazili nadzieję na pomoc w tej kwestii ze strony Komisji Europejskiej" – zaznaczył resort.

Poinformowano ponadto, że Kowalczyk w czasie rozmowy z Solskim nawiązał m.in. do podpisanego 6 września br. memorandum dotyczącego opracowania projektu rurociągu transgranicznego dla transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu w Gdańsku. Jak przekazano, polscy i ukraińscy eksperci rozpoczęli intensywne prace dotyczące szczegółów technicznych projektu. O projekcie zostały też poinformowane instytucje UE.

Eksport rolny na Ukrainę

Rurociąg do transportu olejów

Memorandum zostało podpisane podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Kowalczyk wyjaśniał wówczas PAP, że memorandum zakłada powołanie zespołu roboczego, który opracuje warunki techniczne takiej inwestycji, sposoby finansowania i czy taki rurociąg jest ekonomicznie uzasadniony.

,,Budowa takiego rurociągu jest ciekawym pomysłem, ponieważ Polska mogłaby być krajem tranzytowym dla ukraińskiego oleju spożywczego, który później z Gdańska mógłby trafiać do państw arabskich i do Afryki Północnej. Taka inwestycja wymaga jednak głębokich analiz. Po pierwszych dwóch miesiącach pracy zespołu roboczego powinniśmy mieć już jakieś rozeznanie" – wskazywał minister.

Czytaj też: KOWR: Eksport żywności znów dynamicznie wzrósł

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2022