Talk icon

Informacje

07-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Moskwa: Przekażemy cały strumień polskiego węgla do PGG

Moskwa

Przekierujemy strumień węgla do PGG, skąd trafi on do polskich gospodarstw domowych – zapowiedziała podczas konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.

,,Wszystko, co mamy i co będzie dostępne dla gospodarstw domowych, będzie przekierowane do polskich gospodarstw. To pozwoli nam zachować dostępność węgla i zapewnić kontrolę nad ceną” – zapowiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała także o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy, w ramach którego gospodarstwa domowe używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie, a maksymalna kwota to 1,4 tys. zł.

Minister Moskwa zapewnia o terminowych dostawach węgla 

„Polskie elektrociepłownie dzisiaj węgla nie potrzebują, rozumiemy zaś, że odbiorcy indywidualni, którzy na przykład ogrzewają wodę, węgla potrzebują już dzisiaj. Przekierujemy więc strumień węgla, a dodatkowo to, co będzie z importu w spółkach Skarbu Państw, do Polskiej Grupy Górniczej. Wszystko, co mamy i co będzie dostępne dla gospodarstw domowych, będzie przekierowane do polskich gospodarstw. To pozwoli nam zachować dostępność węgla i zapewnić kontrolę nad ceną” – zapowiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak dodała, trwają prace nad tym rozwiązaniem, które będzie „sukcesywnie lepsze z dnia na dzień i z tygodnia na tydzień”.

„Każde gospodarstwo przed sezonem grzewczym będzie miało dostępny węgiel” – stwierdziła.

Przypomniała także o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy, w ramach którego gospodarstwa domowe używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie, a maksymalna kwota to 1,4 tys. zł.

Moskwa

Minister klimatu i środowiska komentuje zapisy KPO 

Minister Anna Moskwa odniosła się także do zapisów w Krajowym Planie Obudowy, w ramach których Polska musi wprowadzić rozwiązania zachęcające do korzystania z bardziej ekologicznych pojazdów.

„Na dzisiaj jest to ogólny zapis, będący raczej elementem zachęty do zakupów aut elektrycznych niż wprowadzania dodatkowych opłat za auta spalinowe. To rozwiązanie miałoby wejść w życie w 2024 r. w przypadku nowego samochodu, tam byłaby dodatkowa opłata za auto spalinowe, uzależniona od jego emisyjności, a w 2026 r. dodatkowa opłata za auto spalinowe” – powiedziała Anna Moskwa.

Jak mówił rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, „system można zbudować w sposób dwojaki – podwyższania opłat za auta spalinowe i obniżania opłat oraz wprowadzania zachęt w przypadku aut elektrycznych”.

„My od początku mówiliśmy, że wybieramy drugi wariant, czyli wariant obniżania opłat i wprowadzania obniżki za auta elektryczne” – powiedział Piotr Müller. 

Czytaj też: Anna Moskwa o nowych dostawach sprzętu na Ukrainę

PAP/fot.MKiŚ

 

swiatrolnika.info 2023