Talk icon

Informacje

22-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Moskwa: Wnioski o dodatek osłonowy przekroczyły 1 mld zł

dodatek osłonowy

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, osoby ubiegające się o dodatek osłonowy złożyły wnioski na ponad 1 mld zł. 

Pod koniec ubiegłego roku przyjęto ustawę o dodatku osłonowym, który był kluczowym elementem rządowej Tarczy Antyinflacyjnej mającej na celu zniwelowanie rosnących cen energii, gazu i żywności. Zgodnie z danymi MKiŚ o największe wsparcie zawnioskowali mieszkańcy woj. wielkopolskiego. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwrócił się do rządu o środki w wysokości 124 mln zł.

O dodatek osłonowy ubiega się wiele osób 

"Szukaliśmy rozwiązań, by zahamować inflację, jednocześnie nie hamując wzrostu gospodarczego. W szybkim tempie udało nam się przygotować przepisy, dzięki którym wiele polskich gospodarstw domowych otrzyma wsparcie w ramach dodatku osłonowego" – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Pod koniec ubiegłego roku przyjęto ustawę w ramach rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Dodatek osłonowy ma na celu zniwelowanie rosnących cen energii, gazu i żywności. Informowano wówczas, że wsparcie ma objąć blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel zarezerwowano kwotę ponad 4 mld zł.

"Po kilku miesiącach funkcjonowania dodatku osłonowego widzimy, że cieszy się on dużą popularnością. Polskie rodziny z zainteresowaniem podeszły do tego instrumentu finansowego, o czym świadczą wnioski złożone na kwotę ponad 1 mld zł" – wskazała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Z danych MKiŚ wynika, że o największe wsparcie zawnioskowali mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwrócił się do rządu o środki w wysokości 124 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: lubelskie (107 mln zł), śląskie (96,5 mln zł), mazowieckie (96 mln zł), łódzkie (79 mln zł), kujawsko-pomorskie (71 mln zł), podkarpackie (70,6 mln zł), małopolskie (66,6 mln zł), pomorskie (62,8 mln zł), świętokrzyskie (59,7 mln zł), zachodniopomorskie (57,6 mln zł), warmińsko-mazurskie (57,5 mln zł), dolnośląskie (50,8 mln zł), podlaskie (42,8 mln zł), lubuskie (24,4 mln zł) oraz opolskie (22,6 mln zł).

dodatek osłonowy

Jeśli ktoś nie złożył wniosku w pierwszym terminie, wciąż może to zrobić 

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Przy jednoosobowym osobowym gospodarstwie dodatek wynosi 400/500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł. Przy gospodarstwie 2-3 osobowym jest to 600/750 zł, o ile dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Przy gospodarstwie 4-5 osobowym 850 zł/1062,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę. Natomiast, przy gospodarstwie 6 i więcej osobowym 1150 zł/1437,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Wyższy dodatek osłonowy – w wysokości 500, 750, 1062,50, 1437,50 zł – przysługuje tym gospodarstwom domowym, które spełniają kryteria dochodowe wynikające z ustawy oraz ich głównym źródłem ogrzewania jest źródło ogrzewania zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. Aby ubiegać się o wyższy dodatek, niezbędnym warunkiem jest złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB).

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek je przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosi 20 zł.

Wnioski o dodatek osłonowy można było składać do 31 stycznia 2022 r. Wówczas ich wypłata jest realizowana w dwóch ratach do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożyli wniosku w pierwszym terminie, nadal mogą to zrobić. Wówczas należy złożyć wniosek do 31 października. W tym przypadku wyplata całego dodatku, zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Czytaj też: Dodatek osłonowy będzie wyższy przy złożonym wniosku do CEEB

PAP/fot.MKiŚ/fot.pixabay

 

 

swiatrolnika.info 2023