Talk icon

Informacje

25-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Morawiecki: Zawieszenie płatności składki unijnej to zły pomysł

Morawiecki

To nie jest dobry pomysł, bo na drugi dzień Komisja Europejska zabrałaby nam środki unijne – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier, mówiąc, że zawieszenie składki nie jest dobrym pomysłem, odnosił się do postulatu Solidarnej Polski zawieszenia płatności składki członkowskiej do UE. Ponadto, dopytywany, czy rzeczywiście Polska nie wzięła z UE ani jednego euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy, premier powiedział, że "do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy żadnego nowego euro".

Premier Morawiecki negatywnie o postulacie SP

Premier został zapytany w poniedziałek w Polsat News zapytany o postulat Solidarnej Polski, by zawiesić wpłaty unijnych składek członkowskich, ponieważ Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

"To nie jest dobry pomysł, dlatego że na drugi dzień Komisja Europejska będzie zabierała nam fundusze. Ponieważ jesteśmy beneficjentem netto, będą robili to w sposób taki, żeby w wielu miejscach równocześnie odebrać te fundusze, a więc będziemy musieli się tłumaczyć z tego. Nie mówiąc już o tym, że prawdopodobnie wystąpią też do TSUE o ukaranie nas za coś, czego nigdy żaden kraj nie zrobił" – powiedział Morawiecki.

"Co nie znaczy, że nie podzielam zdania tych naszych kolegów ze Zjednoczonej Prawicy, którzy są bardzo krytyczni wobec tego, że cały czas nie otrzymujemy należnych nam środków" – dodał.

Morawiecki

Polska nie wzięła pieniędzy z UE na wsparcie uchodźców 

Dopytywany, czy rzeczywiście Polska nie wzięła z UE ani jednego euro na wsparcie uchodźców z Ukrainy, premier powiedział, że "do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy żadnego nowego euro". "Komisja Europejska, której procedury są bardzo powolne i te młyny biurokratyczne, mielą bardzo powoli, zezwoliła nam jedynie na przesunięcie z szufladki do szufladki" – powiedział.

Oznaczałoby to jednak – dodał – że trzeba by zabrać pieniądze z jakiejś gminy czy powiatu i przesunąć je na pomoc dla uchodźców. "No nie, ja tak na pewno nie będę robił, te pieniądze są tam zaalokowane na bardzo poważne i konkretne projekty infrastrukturalne" – stwierdził.

"My pomagamy naszym sąsiadom z Ukrainy, ale oni, podejmując pracę w Polsce, pomagają nam, pracują na rzecz Polski. A mamy wielkie niedobory demograficzne. Nie mówiąc już o tym, że ich bracia, ojcowie i synowie walczą tam na Ukrainie o bezpieczeństwo i pokój" – powiedział Morawiecki.

Premier został także zapytany, czy jest szansa, że dogada się z liderem Solidarnej Polski, szefem resortu sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w sprawie unijnych środków, m.in. Krajowego Planu Odbudowy. "Mam nadzieję, że się dogadamy, tak jak się dogadujemy od 6 lat" – odpowiedział. Na uwagę, że "to chyba szorstka przyjaźń raczej jest", Morawiecki odpowiedział, że "można tak powiedzieć".

W ubiegłym tygodniu minister w KPRM Michał Wójcik oraz wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformowali, że na najbliższym posiedzeniu rządu Solidarna Polska, której są politykami, zaproponuje "do dyskusji" zawieszenie płatności unijnych składek członkowskich w związku z tym, że UE nie przekazała dotąd Polsce środków na uchodźców z Ukrainy.

Czytaj też: "Rzeczpospolita": Sankcje przyjęte przez UE są już odczuwalne

PAP/fot. tt Kancelaria Premiera 

 

swiatrolnika.info 2023