O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Morawiecki: Zachęcam do tworzenia grup producenckich i spółdzielczych

Morawiecki

Spółdzielczość może świetnie działać, jesteśmy dumni z ekspansji polskiego rolnictwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odwiedził Mlekovitę w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie). Zachęcał do tworzenia grup producenckich i spółdzielczych, ponieważ "razem jesteśmy silniejsi". Grupa Mlekovita, której siedziba mieści się w Wysokiem Mazowieckiem, ma w swojej grupie ponad 22 zakłady, a w nich 185 linii produkcyjnych; zatrudnia 5 tys. osób i przerabia w ciągu doby 8 mln litrów mleka.

Premier Morawiecki zaapelował do branży rolnej

"Cieszę się, że Polska staje się taką potęgą eksportową, naprawdę to nie jest przesada. 40 mld euro wyeksportowanych produktów, to świadczy o wysokiej konkurencyjności, o bardzo wysokiej produktywności, ale także o zdolności do ekspansji międzynarodowej" – mówił premier. 

Zachęcał do tworzenia grup producenckich, spółdzielczych, ponieważ – jak to ujął – "razem jesteśmy silniejsi".

"To jest ważne, aby zbierać się w pewne grupy, które lepiej mogą negocjować nabywanie sprzętu, ale także sprzedaż swoich towarów. Tu pomaga – dla tych mniejszych – rolniczy handel detaliczny, ale potem, jak idziemy w górę tej piramidy wielkości firm, to spółdzielcy, firmy tworzą potęgę polskiego rolnictwa. I to widać, że zaczyna coraz lepiej działać" – wskazał Morawiecki.

Grupa Mlekovita, której siedziba mieści się w Wysokiem Mazowieckiem, ma w swojej grupie ponad 22 zakłady, a w nich 185 linii produkcyjnych; zatrudnia 5 tys. osób i przerabia w ciągu doby 8 mln litrów mleka.

"160 krajów z całego świata odbiera produkty polskie, polskiego rolnictwa, jesteśmy naprawdę dumni z takiej potęgi, takiej ekspansji polskich rolników (...). Z dumą mogę powiedzieć, że Polacy stworzyli znakomitą firmę, świetne przedsiębiorstwo, które dokonuje ekspansji na cały świat" – mówił premier Morawiecki w spółdzielni mleczarskiej Mlekovita, na zakończenie swojej wizyty w Podlaskiem, która trwała od poniedziałku w ramach trasy "Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy".

Rano we wtorek szef rządu spotkał się też z rolnikami we wsi Dąbrowa Moczydły.

Morawiecki

Mlekovita zrzesza 5 tys. spółdzielców i 15 tys. dostawców

Mówiąc o Mlekovicie Mateusz Morawiecki podkreślał, że organizacja tego przedsiębiorstwa opiera się o zasady spółdzielczości. "A więc spółdzielczość może świetnie działać, prawo spółdzielcze (...) dobrze służy tworzeniu dużych obszarów gospodarczych" – powiedział. 

Zwracał uwagę, że do Mlekovity należy 5 tys. spółdzielców i 15 tys. dostawców. 

"To bardzo dobry przykład świetnej kooperacji" -– mówił.

"Ustalamy już kolejne plany ekspansji, wsparcia znakomitej działalności Mlekovity, praktycznie na cały świat (...). Poprzez odpowiednie ustawodawstwo, nasze polskie i dbamy o to, aby w Europie takie ustawodawstwo było tworzone, dbamy o to, aby były jak najlepsze warunki do ekspansji poza Europę" – dodał premier Morawiecki.

Szef rządu wymieniał rynek chiński. 

"Dążymy do tego, żeby współpraca była ekwiwalentna trochę bardziej, żebyśmy jak najwięcej mogli eksportować do Chin i nasi partnerzy chińscy to potwierdzają, ale muszą jeszcze trochę szerzej otworzyć wrota swojego rynku" – dodał.

Czytaj też: Ważne Posiedzenie Zespołu Doradców Premiera w MRiRW

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023