O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Morawiecki: Wzrost PKB w 2022 r. może oscylować ok. 5%

Morawiecki

Wzrost PKB w tym roku może oscylować w granicach około 5 procent – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Dodał, że najbliższych kwartałach będzie dochodziło do osłabienia wzrostu, ale będziemy walczyć o miejsca pracy. Zaznaczył jednak, że takie spowolnienie będzie widoczne we wszystkich krajach UE. "Wojna Putnia i Rosji ma swoje konsekwencje np. w rosnącym długu publicznym wielu państw, rosnącym bezrobociu" – wskazał.

Morawiecki: Wiele państw może nam zazdrościć wzrostu PKB

Podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia obwodnicy Smolajn w województwie warmińsko-mazurskim, premier Mateusz Morawiecki wskazał, że w tym roku wzrost PKB w Polce może oscylować ok. 5 proc., i – jak zaznaczył – jest to wynik bardzo dobry, zważywszy na dwa lata pandemii koronawirusa, a potem wojnę surowcową. 

"Wiele państw mogłoby sobie życzyć takiego składanego wzrostu gospodarczego w 2020, 2021 i 2022 roku" – powiedział.

Przyznał, że w najbliższych kwartałach będzie dochodziło do osłabienia wzrostu PKB ze względu na dynamikę zdarzeń gospodarczych, sytuację na rachunku bieżącym, bilans handlowy, a także osłabienie złotego. Zaznaczył jednak, że takie spowolnienie będzie widoczne we wszystkich krajach UE.

"Wojna Putnia i Rosji ma swoje konsekwencje np. w rosnącym długu publicznym wielu państw, rosnącym bezrobociu" – wskazał Morawiecki.

Morawiecki

Premier: Stan finansów publicznych jest dobry

Zapewnił też, że nie ma obaw, że polska gospodarka jest w "chybotliwym stanie". 

"Stan finansów publicznych jest dobry, nawet bardzo dobry, poziom długu do PKB spada, deficyt budżetowy będzie na poziomie między 3-4 proc." – wyliczył premier Mateusz Morawiecki. 

Dodał, że dane statystyczne pokazują pewne kłopoty, które z gospodarką się wiążą, ale – jak zapewnił – miejsca pracy są bronione, potencjał gospodarczy Polski również jest utrzymywany.

Czytaj też: PIE: PKB Polski wzrośnie, ale gospodarkę czeka spowolnienie

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023