O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Morawiecki: w najbliższych dniach możliwe decyzje ws. cen nawozów

Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że ministrowie przedstawili rządowi propozycje  dot. stabilizacji cen nawozów, ale ostatecznych decyzji jeszcze nie ma.

Ministrowie rolnictwa i aktywów przedstawili rządowi pewne propozycje, dotyczące stabilizacji cen nawozów, ale ostatecznych decyzji co do kształtu mechanizmu jeszcze nie ma – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w najbliższych dniach będzie to możliwe.

Morawiecki zapowiada decyzje dot. cen nawozów 

Morawiecki na konferencji prasowej przypomniał, że kilka dni temu zlecił wicepremierom: ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi i aktywów państwowych Jackowi Sasinowi wypracowanie rozwiązań. Jak wyjaśnił, we wtorek Kowalczyk i Sasin zaprezentowali pewne propozycje. "Jeszcze ostatecznych decyzji co do kierunków tych rozwiązań nie przedstawili. Sądzę, że w najbliższych dniach będzie to możliwe" – zaznaczył Morawiecki.

Mamy rekordowe ceny gazu, przy których tona nawozu kosztowałaby 6-7 tys. zł, co jest poziomem abstrakcyjnym – stwierdził Morawiecki. "Jeżeli trzeba będzie, to na kolejny sezon (...) będziemy kształtowali odpowiednie programy, by zareagować na taką sytuację" – powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, "nie chcemy proponować rozwiązań, z których skorzysta przedsiębiorca zagraniczny.(...) Sytuacja jest tak trudna, że każdą złotówkę chcemy wydawać na rzecz polskich przedsiębiorców". Dlatego skonstruowanie mechanizmu jest zadaniem dość skomplikowanym i dał wicepremierom "chwilę, by się jeszcze nad tym zastanowić" – dodał.

W ubiegłym tygodniu ze względu na wysokie ceny gazu produkcję nawozów azotowych wstrzymały zakłady należące do Grupy Azoty oraz Anwil należący do PKN Orlen. W poniedziałek Orlen ogłosił, że Anwil wznawia produkcję nawozów.

Morawiecki

Czytaj też: Kowalczyk: Chcemy, aby rolnicy kupowali nawozy w racjonalnej cenie

PAP/fot. tt Kancelaria Premiera

swiatrolnika.info 2023