Talk icon

Informacje

27-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Morawiecki: Rząd robi wszystko, by Polacy nie odczuwali skutków inflacji

Morawiecki

Morawiecki zapewnia, że rząd skupiony jest na redukcji skutków inflacji, by przeprowadzić społeczeństwo przez ten trudny okres możliwie łagodnie.

Inflacja daje się we znaki Polakom już od dłuższego czasu. Niektórym jest szczególnie ciężko poradzić sobie ze wzrostem cen. Jak zapewniał w czwartek na antenie TVP Info premier, ,, polityka rządu ma łagodzić skutki inflacji, zwłaszcza dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Stąd dodatki do m.in. węgla, dodatki osłonowe”.

Premier: Państwo wychodzi naprzeciw obywatelom w potrzebie

W czwartek wieczorem premier Mateusz Morawiecki był gościem TVP Info. Premier zaznaczył, że zasada polityki jego rządu jest następująca: "im trudniejsza sytuacja na zewnątrz, tym państwo musi bardziej interweniować, bardziej pomagać". "I stąd wszystkie nasze dodatki, i także 14ta emerytura, której dzisiaj rozpoczynamy wypłaty" – wyjaśnił.

Prezes Rady Ministrów został zapytany o argument przedstawiany przez Platformę Obywatelską, według której dodatki nie byłyby potrzebne, gdyby nie panowała drożyzna. "Aha, czyli nie byłoby inflacji w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii rekordowej, w Holandii, w Hiszpanii, we Włoszech. Czyli cudotwórcy sprawiliby, że mimo wojny na Ukrainie i wysokich cen surowców energetycznych nie byłoby inflacji? Żarty na bok" – stwierdził premier.

Morawiecki

Morawiecki: Inflacja uderza we Wszystkie kraje w Europie

Premier zaznaczył, że problem inflacji dotyczy nie tylko Polski. Z nadzwyczaj trudną sytuacją musi radzić sobie cała Europa.

"To jest sytuacja wyjątkowa dla całego świata, Polska jest częścią pewnej geopolitycznej, głębokiej zmiany, która zachodzi na naszych oczach. Inflacja jest zjawiskiem, które uderza w Niemcy, uderza w Austrię (...), we wszystkie kraje w Europie" – mówił premier.

Morawiecki podkreślił, że polityka jego rządu, ma łagodzić skutki inflacji. "Łagodzić zwłaszcza dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Stąd dodatki do węgla, dodatki osłonowe. Stąd także dodatki do pelletu, do LPG, oleju opałowego czy drewna opałowego" – wymieniał.

W ocenie premiera "wszystkie te dodatki są nie do pomyślenia w czasach Platformy Obywatelskiej".

Czytaj również:Morawiecki: Rolnictwo pozostaje jednym z filarów polskiej gospodarki

PAP /fot.GOV

swiatrolnika.info 2023