Talk icon

Informacje

28-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Rozbudowujemy infrastrukturę, by wesprzeć eksport zboża z Ukrainy

Eksport zboża

Polska rozbudowuje swoją infrastrukturę graniczną i przygotowuje transportowe „linie solidarności”, by wesprzeć eksport zboża i innych towarów z Ukrainy. 

Oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Kijowie.  Zaznaczył, że rozbudowa infrastruktury granicznej między naszym krajem i Ukrainą ma być nie tylko odpowiedzią na obecne wyzwania, ale także wspomóc wysiłki na rzecz powojennej odbudowy Ukrainy.

Premier: Polska wspiera ukraiński eksport zboża

Szef rządu uczestniczył w ukraińskiej stolicy w konferencji międzynarodowej "Grain from Ukraine – bravery feeds planet" (Ziarno z Ukrainy – odwaga karmi planetę). Celem inicjatywy, zaproponowanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jest powstrzymanie Moskwy przed stosowaniem żywności jako broni.

"Brutalna blokada możliwości eksportowych z Ukrainy spowodowała, że przygotowujemy nowe (transportowe – PAP) linie solidarności i nowe przejścia graniczne pomiędzy Polską i Ukrainą, by umożliwić eksport i tranzyt przez Polskę do naszych portów nad Morzem Bałtyckim” – powiedział Morawiecki.

Rosja, która od lutego prowadzi otwartą wojnę przeciwko Ukrainie, stara się blokować eksport zboża z Ukrainy do najbardziej potrzebujących krajów świata. Są to m.in najbardziej dotknięte brakiem żywności Etiopia, Sudan, Somalia, Kongo czy Jemen.

Eksport zboża

Polski premier zaznaczył, że rozbudowa infrastruktury granicznej między naszym krajem i Ukrainą ma być nie tylko odpowiedzią na obecne wyzwania, ale także wspomóc wysiłki na rzecz powojennej odbudowy Ukrainy.

„Dlatego poświęcamy znaczące kwoty, by rozbudować infrastrukturę graniczną pomiędzy Polską i Ukrainą również dla celów handlowych” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Czytaj też: Inicjatywa zbożowa przedłużona o kolejne 4 miesiące

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023