Talk icon

Informacje

22-04-2022

Autor: Karol Pepliński

Morawiecki: Rosja uderzyła w bezpieczeństwo żywnościowe

Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem zapewnił, że Polska pomoże Słowacji uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Rosja, rozpoczynając wojnę na Ukaranie, uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, doprowadziła do gigantycznej inflacji – powiedział premier. Wskazywał, że Polska jeszcze w tym roku będzie niezależna od rosyjskiego gazu.

Morawiecki zapowiada uniezależnienie od rosyjskiego gazu

Mateusz Morawiecki, na wspólnej konferencji prasowej z szefem słowackiego rządu, wskazywał, że podstawową intencją Władimira Putina jest odbudowa imperium rosyjskiego.

,,Poszerzenie strefy wpływów na Polskę, Słowację, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię to cel, który byłby realizowany zaraz po zwycięstwie na Ukrainie" – ocenił premier.

,,Rosja nie rozpoczęła tylko wojny na Ukrainie, wojny militarnej. Rosja jednocześnie uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, Rosja doprowadziła także do gigantycznej inflacji" – wskazywał szef polskiego rządu.

Jego zdaniem, używanie instrumentów ekonomicznych i surowcowych to zaplanowane działanie, mające na celu destabilizację gospodarczą Europy i zburzenie europejskiej gospodarki.

,,Dlatego Słowacja pokazuje tutaj znakomitą postawę" – oświadczył Morawiecki, zwracając uwagę, że zależność Słowacji od rosyjskiego gazu jest większa i groźniejsza, niż w przypadku Polski.

Wskazywał, że Polska jeszcze w tym roku będzie niezależna od rosyjskiego gazu.

,,Słowacja ma trudniejszą pozycję, ale rozmawialiśmy bardzo konkretnie o tym, jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomoc Słowacji uniezależnić się także od rosyjskiego gazu. Na tym polega prawdziwa solidarność. Zrobimy to. Obiecałem panu premierowi tego typu wsparcie" – dodał.

Morawiecki

Czytaj też: Holandia od początku wojny zapłaciła 1,5 mld euro za rosyjski gaz

PAP/fot.KPRM,Krystian Maj

swiatrolnika.info 2023