Talk icon

Informacje

30-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Dusząc ceny energii staramy się zdusić inflację

ceny energii

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej podkreślił, że jego rząd dusząc ceny energii, stara się obniżyć inflację.

Tarcza antyinflacyjna odnosząca się nośników energii będzie obowiązywać do końca roku, od 1 stycznia ceny prądu oraz gazu będą zamrożone – powiedział. Przypomniał, że w ramach ograniczenia cen prądu dla gospodarstw domowych, do zużycia do 2 MWh zapłacą one tyle ile w 2022. Większe limity odnoszą się do rodzin z osobami z niepełnosprawnością (2,6 MWh) oraz rodzin wielodzietnych i prowadzących gospodarstwa rolne - 3 MWh.

Premier: Tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca roku

Szef rządu podczas konferencji prasowej przyznał, że Komisja Europejska miała zastrzeżenia co do kształtu polskiej tarczy antyinflacyjnej. Jak zapewnił premier, tarcza w obecnym kształcie – zgodnie z obietnicą – będzie utrzymana do końca 2022 r. Od 1 stycznia – dodał – obowiązywać będą nowe mechanizmy osłonowe, tak "żeby chronić Polaków przed skutkami wysokiej inflacji".

Mateusz Morawiecki wskazał tu na dwa rozwiązania dotyczące zamrożenia ceny energii elektrycznej oraz taryf na gaz w 2023 r.

Premier przypomniał, że w ramach ograniczenia cen prądu dla gospodarstw domowych, do zużycia do 2 MWh zapłacą one tyle ile w 2022. Większe limity odnoszą się do rodzin z osobami z niepełnosprawnością (2,6 MWh) oraz rodzin wielodzietnych i prowadzących gospodarstwa rolne - 3 MWh. Powyżej tego limitu taryfa na prąd zamrożona będzie na poziomie 693 zł za MWh.

Ceny energii

Morawiecki: Ceny energii to praźródło wszystkich innych cen

Drugim rozwiązaniem – o którym mówił premier – jest zamrożenie taryf na gaz w 2023 r. Zgodnie z projektem ustawy, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe. Maksymalną cenę na gaz określono na 200,17 zł/MWh. Dla najuboższych przewidziano ponadto zwrot podatku VAT.

"Ceny energii to praźródło wszystkich innych cen (...) w związku z tym dusząc ceny energii, staramy się zdusić inflację wielu innych produktów, wielu innych usług" – podkreślił szef rządu.

Czytaj też: Anna Moskwa: Bezpieczeństwo energetyczne jest najwyższym priorytetem rządu

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023