Talk icon

Informacje

11-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Morawiecki: Chcemy, żeby UE pokrywała część różnicy kosztów cen gazu

Morawiecki

Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów cen gazu, które dzisiaj wystrzeliły w górę – mówił w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.

Chcemy, żeby była pewna maksymalna cena. Mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane – dodał Premier, mówiąc o założeniach tzw. "tarczy antyputinowskiej".

Morawiecki o ”tarczy antyputinowskiej”

Podczas briefingu na nieformalnym szczycie liderów Unii Europejskiej polski premier Mateusz Morawiecki był pytany o "tarczę antyputinowską", którą zapowiadał przed tygodniem, a która będzie dotyczyła tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę.

,,Pracujemy nad tymi rozwiązaniami. One będą się składały z różnych elementów, a o jednym z nich dyskutowaliśmy już teraz" – odpowiedział szef polskiego rządu.

,,Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę i przemysł europejski, gospodarstwa domowe w Europie, są poszkodowane bardzo. Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena" – zapowiedział Morawiecki.

,,Mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane" – wskazał.

”Tarcza” będzie dotyczyć nie tylko Polski

Jak podkreślił Premier, "nie chcemy wszystkiego pokrywać tylko z naszej obniżki podatku VAT, obniżki akcyzy".

,,My to robimy, ale to jest ciągle za mało" – dodał.

,,Ja chcę, żeby Polacy mieli tańszy gaz, tańszą energię elektryczną, tańszą ropę, dlatego też chcę udać się na Bliski Wschód, ażeby tam także negocjować pozyskiwanie ropy" – powiedział.

,,Chcemy zastąpić te rosyjskie surowce naturalne, bo Rosja okazała się zbójeckim, barbarzyńskim państwem – oczywiście Rosja rządzona przez Putina, przez tą postkomunistyczną mafię" – zaznaczył.

,,Różne elementy będą się składać na tę ”tarczę antyputinowską” – nie tylko związane wprost z budżetem państwa polskiego, ale także takie, o które będziemy się starali tutaj, w Europie" – mówił Morawiecki.

Czytaj też: Morawiecki: Działamy w kierunku nałożenia mocnych sankcji na Rosję

PAP/fot.KPRM

swiatrolnika.info 2023