Talk icon

Informacje

20-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Monika Przeworska: Zielony Ład to ideologiczne podejście do rolnictwa

Monika Przeworska

Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, zootechnik i rolnik, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam, oceniła Europejski Zielony Ład.

Jak wskazuje gość TV Trwam, Europejski Zielony Ład to ideologiczne podejście do rolnictwa, które zawiera szereg zapisów dążących do ograniczenia produkcji rolnej. ,,Faktycznie wszystko pięknie brzmi, a czytając poszczególne zapisy polityk „Od pola do stołu” oraz bioróżnorodności, można odnieść bardzo pozytywne wrażenie, że będziemy dążyć do utrzymania neutralności klimatycznej. To brzmi pięknie, dopóki nie zajrzymy do szczegółów” – wskazuje dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Monika Przeworska: Inflacja to nie wina rolników

Inflacja demoluje portfele Polaków, a ceny produktów rosną dosłownie z dnia na dzień. Od 4 do 10 procent między listopadem a grudniem zdrożały ceny produktów świątecznych i tych, które kojarzą się z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Monika Przeworska podsumowała kończący się rok z perspektywy rolników.

,,Rolnicy są tą grupą, która korzysta z ogromnej ilości środków wykorzystywanych do produkcji rolnej, czyli energii elektrycznej, paliwa czy gazu. Ponadto jest cała masa środków, które musimy zakupić do swoich gospodarstw. Nie sposób nie wspomnieć o środkach ochrony roślin, nawozach i innych rzeczach, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Za nami ogromne podwyżki, bo nawet o 300 proc. cen nawozów. Końcówka roku była bardzo trudna. Instytut Gospodarki Rolnej cały czas przygląda się temu, jak zachowuje się polska gospodarka i niestety nie widzimy zbytniego optymizmu. Wygląda na to, że w następnych miesiącach koszty środków do produkcji nadal będą rosły” – mówiła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

,,Konsumenci mogą odnieść wrażenie, że skoro rosną ceny żywności, po którą sięgają, to rolnicy powinni zarabiać więcej. Niestety jest wręcz odwrotnie. Jeśli spojrzymy na poszczególne sektory polskiej produkcji rolnej, to – poza produkcją żywca wołowego – obecna opłacalność zdecydowanie spadła” – wskazała.

Monika Przeworska o Europejskim Zielonym Ładzie

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej odniosła Przeworska 02się również do Europejskiego Zielonego Ładu.

,,To ideologiczne podejście do rolnictwa, które zawiera szereg zapisów dążących do ograniczenia produkcji rolnej. Faktycznie wszystko pięknie brzmi, a czytając poszczególne zapisy polityk „Od pola do stołu” oraz bioróżnorodności, można odnieść bardzo pozytywne wrażenie, że będziemy dążyć do utrzymania neutralności klimatycznej. To brzmi pięknie, dopóki nie zajrzymy do szczegółów. Niestety, jeśli zerkniemy do skutków realizacji obu polityk, które przysłała nam UE, to wszystkie znaczące uniwersytety oraz Wspólne Centrum Badawcze mówią, iż realizacja Europejskiego Zielonego Ładu bardzo negatywnie wpłynie na przyszłość europejskiego rolnictwa” – podkreśliła.

,,Wprowadzenie zapisów Europejskiego Zielonego Ładu doprowadzi do bezprecedensowego spadku poziomu produkcji rolnej prowadzonej w Unii Europejskiej. Dochodowość gospodarstw, które funkcjonują na terenie UE, także znacznie spadnie. Mimo szumnych zapowiedzi, że będzie lepiej, a małe gospodarstwa zyskają szansę na rozwój, to niestety naukowcy podkreślają, iż będzie wręcz odwrotnie” – podsumowała Monika Przeworska.

Czytaj też: Eksperci: Zielony Ład zawiera wiele odrealnionych postulatów

radiomaryja.pl/fot.AR

swiatrolnika.info 2023