O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Monika Przeworska: Musimy udrożnić system dystrybucji zbóż

Monika Przeworska

Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej wypowiedziała się na antenie Radia Maryja na temat stanu polskiego rolnictwa.

„Sytuacja na globalnych rynkach się nie stabilizuje. Doniesienia o tym, że część gazu transportowanego z Rosji do Europy została zablokowana, będą kolejnym czynnikiem, który spowoduje wzrost cen. Niestety, nie ma przesłanek do tego, by mówić, że będzie taniej. Co więcej, jeżeli nie będziemy w stanie udrożnić dystrybucji zbóż, sytuacja na światowych rynkach się załamie” – powiedziała.

33. sesja Regionalnej Konferencji FAO

33. sesja Regionalnej Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022 r., rozpoczeła się we wtorek po południu w Łodzi. W inauguracji łódzkiej konferencji FAO uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau, a także komisarz ds. rolnictwa KE Janusz Wojciechowski.

Zdaniem dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, bezpieczeństwo żywnościowe były spychane na margines w dyskusjach decydentów. Podkreśliła, podkreśliła, że Polska bardzo dobrze wykorzystuje panujące warunki i rozwija swoje gospodarstwa. Dzięki temu jest silnym graczem, jeśli chodzi o rozwój produkcji roślinnej i zwierzęcej.
„Wychodziliśmy bowiem z założenia, że jesteśmy bezpieczni żywieniowo jako Europa. Teraz jednak za naszą wschodnią granicą toczą się działania wojenne i widzimy, jak drożeją ceny żywności. (…) Cieszę się, że Polska jest gospodarzem tak ważnego szczytu. To z naszego kraju wybrzmią niezwykle istotne rzeczy, jak osiągnięcie drugiego celu zrównoważonego rozwoju, który brzmi: „Zero głodu”. To pozwala rolnikom domniemywać, że w najbliższych miesiącach nasze państwo będzie koncentrować się na produkcji rolnej, a nie na jej ograniczaniu” – wskazała Monika Przeworska.

„Jesteśmy krajem bezpiecznym żywnościowo, ale także jesteśmy potęgą eksportową. W ubiegłym roku polscy rolnicy i przedsiębiorcy rolno-spożywczy „wyprodukowali” 37 mld euro, bo taka była wartość eksportu towarów z tego sektora” – dodała.

Monika Przeworska

Monika Przeworska o pomocy dla Ukrainy

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk w ostatnich dniach powiedział, że Polska może wesprzeć Ukrainę przy eksporcie zboża. Nam również zależy na udrożnieniu ich kanałów dystrybucyjnych. Warto przypomnieć, że według ONZ ceny żywności na całym świecie wzrosły w ciągu roku o ponad 13 proc. Jest to nowy rekord od czasów początku badań.

„Jeżeli nie będziemy w stanie udrożnić dystrybucji zbóż, sytuacja na światowych rynkach się załamie. Widzimy ogromne zwyżki cen pszenicy, pszenżyta czy rzepaku. Natomiast jesteśmy w trakcie nowego sezonu. To jest związane z nową produkcją i kolejnymi surowcami do wyeksportowania. (…) Powinniśmy pomóc m.in. z egoistycznego punktu widzenia, dlatego że to może być sektor, który może pomóc się nam rozwinąć. Jeżeli rządowi udałoby się doprowadzić do powstania tzw. suchego portu na terenie naszego kraju, to mogłoby u nas powstać ogromne centrum przeładunkowe. Trzeba byłoby także zwiększyć możliwości magazynowania. Co więcej, nasza gospodarka jest w stanie zarobić na samym pośrednictwie” – powiedziała Monika Przeworska.

Sytuacja na globalnych rynkach się nie stabilizuje. Doniesienia o tym, że część gazu transportowanego z Rosji do Europy została zablokowana, będą kolejnym czynnikiem, który spowoduje wzrost cen. W kontekście wody sytuacja też nie jest optymistyczna. Nie wygląda ona dobrze ani w Polsce, ani w Indiach. Ograniczony eksport zbóż z Rosji i Ukrainy w części miał zostać zaspokojony poprzez eksport z Indii. Niestety, najprawdopodobniej będziemy mieli tam klęskę nieurodzaju. Indyjski rząd podjął już decyzję o braku kontraktacji zbóż, aby zabezpieczyć rynek wewnętrzny – wskazała.

Czytaj również: Monika Przeworska: Musimy zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe Polski

RadioMaryja

swiatrolnika.info 2023