Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Mołdawski eksport zbóż odnotował blisko 6-krotny wzrost

Eksport zbóż

W pierwszej połowie 2022 r. mołdawski eksport zbóż i produktów zbożowych wzrósł o blisko 6 razy – przekazał Narodowy Urząd Statystyczny w Kiszyniowie. 

Urząd odnotował również, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na kolejnych pozycjach uplasowały się takie kategorie towarów jak: maszyny i urządzenia, a także nasiona i owoce oleiste. Dodatkowo pierwsza połowa 2022 r. zakończyła się w Mołdawii nadwyżką importu, którego wartość przekroczyła 4,3 mld dolarów.

Eksport zbóż z Mołdawii wzrósł w trakcie wojny

Według autorów statystyk wyraźne zwiększenie sprzedaży zbóż i produktów zbożowych z Mołdawii zbiegło się z zablokowaniem portów na Ukrainie, co utrudniło eksport tego asortymentu z zaatakowanego kraju.

Zgodnie z szacunkami Narodowego Urzędu statystycznego eksport zbóż i produktów zbożowych miał największy, 14,6-procentowy udział pod względem wartościowym w całościowych mołdawskich dostawach w pierwszej połowie 2022 r.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się takie kategorie towarów jak: maszyny i urządzenia – 12,3 proc., a także nasiona i owoce oleiste – 11,2 proc.

Kategorią produktów, która zanotowała największy wzrost w pierwszej połowie 2022 r., były sprowadzane do Mołdawii, a następnie eksportowane, ropa naftowa oraz jej wyroby pochodne. Ich sprzedaż zwiększyła się ponad 15-krotnie.

Eksport zbóż

W sumie, jak podała rządowa agenda, od stycznia do czerwca br. Mołdawia sprzedała za granicę towary o łącznej wartości 2,3 mld dolarów, co oznacza blisko dwukrotnie więcej wobec analogicznego okresu w 2021 r.

Pierwsza połowa 2022 r. zakończyła się w Mołdawii nadwyżką importu, którego wartość przekroczyła 4,3 mld dolarów. Największy w nim udział pod względem wartościowym miała ropa naftowa i jej pochodne – 14,7 proc.

Czytaj też: Unijny eksport zbóż w sezonie 2021/22 zanotował spory wzrost

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022