O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-10-2022

Autor: Karol Pepliński

MODR i Orlen chcą chronić pszczoły. W planach jest rozbudowa pasieki

pszczoły

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (MODR) we współpracy z PKN Orlen chcą chronić pszczoły. W planach jest rozbudowa pasieki.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (MODR) w Płocku chciałby rozbudować pasiekę, która powstała we współpracy z PKN Orlen, do 40-50 rodzin pszczelich z obecnych 30. W piątek w płockim Domu Technika rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona".

Pszczoły dobrze chronione

W 2021 r. w sąsiedztwie głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku powstała pasieka, w której rozpoczęto hodowlę pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii kampinoskiej – było to wtedy trzecie miejsce w Polsce ze stadem zachowawczym gatunku zagrożonego w naszym kraju wyginięciem. Wcześniej, w 2017 r. w ramach współpracy MODR z Fundacją Orlen, powstała z kolei pasieka dla pszczoły rasy kraińskiej.

Jak podkreślił dr Piotr Michalik z MODR w Płocku, początkowo w pasiece było 10 rodzin pszczelich, a obecnie jest ich już 30 w trzech lokalizacjach, w tym w dwóch na terenie PKN Orlen, przy czym 12 rodzin to pszczoły linii kampinoskiej.

„W tej chwili, jeżeli chodzi o naszą pasiekę, to chcielibyśmy ją zwiększyć do 40-50 rodzin pszczelich” – powiedział w piątek PAP Michalik. Jak zaznaczył, pasieka MODR powstała we współpracy z PKN Orlen, jest miododajna i znajduje się pod stałą kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Michalik zwrócił uwagę, że w latach 80. i 90. XX wieku napłynęło do Polski dużo ras pszczół obcych, w związku z czym pszczoła środkowoeuropejska przestała być popularna, pszczelarze przestali ją hodować, co zagroziło wyginięciem całej puli genetycznej naszej pszczoły rodzimej.

„Dlatego powstał program ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, a my jako płocki oddział MODR w porozumieniu z PKN Orlen postanowiliśmy, że dołączymy do tego projektu i będziemy te pszczoły hodować” – wyjaśnił.

Przypomniał zarazem, że w Polsce występuje obecnie ok. 450 gatunków owadów pszczołowatych, z czego 250 jest zagrożonych wyginięciem. Powodem, jak dodał, jest działalność człowieka, w tym np. coraz mniejsza liczba łąk, a także likwidacja śródpolnych miedz czy zalesień.

„Na szczęście na terenie PKN Orlen w Płocku oraz wokół niego jest bardzo dużo takich miejsc, gdzie przyroda współistnieje razem z zakładem, a pszczoły mogą znaleźć dogodne miejsce bytowania” – przyznał dr Michalik.

Jak zauważył, „trzeba pamiętać, że pszczoły to miód, pyłek, propolis, pierzga czy mleczko pszczele, ale przede wszystkim to zapylanie”.

„Zapylanie to największa praca, jaka wykonują dla nas pszczoły. Dlatego konieczne jest, żeby zachowały one miejsca bytowania. Stąd zamiast sadzenia w ogródkach takich roślin jak tuja trzeba może zastanowić się nad posadzeniem śnieguliczki, a zamiast dużego trawnika dużo lepiej jest wygospodarować dodatkowe miejsce dla innych roślin miododajnych” - dodał dr Michalik.

pszczoły

Pszczoła w życiu człowieka

Organizatorami zainagurowanej w piątek w płockim Domu Technika konferencji edukacyjnej „Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona” są PKN Orlen i MODR w Płocku. Jak podkreślił koncern, „wydarzenie to jest adresowane głównie do uczniów płockich szkół średnich z klas o profilu biologicznym, środowiskowym lub przyrodniczym”.

Według PKN Orlen „celem konferencji jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy dotyczącej roli pszczół w środowisku naturalnym oraz możliwości ich funkcjonowania w industrialnej rzeczywistości, a także możliwości ratowania pszczół zagrożonych wyginięciem”.

Dyrektor biura ochrony środowiska PKN Orlen Adam Tworkowski podkreślił, że współpraca z płockim MODR w zakresie ochrony pszczół trwa już od pięciu już lat.

„Trzy pasieki, w tym w sąsiedztwie naszego zakładu, to obecnie ponad 3 mln pszczół i dobrej jakości miód” – wyliczył.

Jak zaznaczył, rok temu PKN Orlen i płocki MODR dołączyły do „unikatowego programu ochrony pszczół z linii kampinoskiej”.

„Chcemy wspierać ten rodzimy, bardzo cenny gatunek pszczół. Ponadto angażujemy się w zapewnienie miejsc bytowania pszczołom, siejąc łąki kwietne w Płocku i okolicy. Nie zapominamy też o edukowaniu, stąd dzisiejsza konferencja” – dodał dyrektor biura ochrony środowiska z PKN Orlen.

Zapewnił, że w planach koncernu są kolejne proekologiczne inicjatywy, w tym związane z ochroną pszczół.

 „Obecnie to pasieki w trzech lokalizacjach, ale oczywiście na tym nie poprzestajemy” – oświadczył Tworkowski.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen, który jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie kompleksów rafineryjno-petrochemicznych.

Czytaj też: Czy pszczoły i rolnicy mogą być prawdziwymi przyjaciółmi?

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023