Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Modernizacja gospodarstw rolnych. MRiRW zwiększyło kwoty wsparcia

modernizacja gospodarstw rolnych

KRIR skierowała wniosek do MRiRW w sprawie zwiększenia kwoty wsparcia "Modernizacja gospodarstw rolnych".

Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała wniosek do resortu rolnictwa  w sprawie m.in. zwiększenia kwoty wsparcia w obszarze D instrumentu wsparcia do 400 tys. zł. MRiRW zdecydował się zwiększyć kwoty pomocy do poziomu 1 000 000 (operacja w obszarach a) oraz do 600 000 zł (operacja w obszarach b-d).

Modernizacja gospodarstw rolnych: zwiększenie środków pomocy 

MRiRW w odpowiedzi na wniosek z XI posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji w sprawie zwiększenia kwoty wsparcia w obszarze D instrumentu wsparcia "Modernizacja gospodarstw rolnych" PROW 2014-2020 do 400 tys. zł, w tym także dla inwestycji już zrealizowanych, oraz ogłoszenia naboru ciągłego w tym instrumencie, zdecydowało się zwiększyć kwoty pomocy do 1 000 000 zł w przypadku operacji realizowanej w ramach obszaru a oraz do 600 000 zł w przypadku operacji realizowanej w ramach obszarów b-d. W skierowanym wniosku KRIR zwróciła się również o ogłoszenie naboru ciągłego do działania d do wyczerpania kwoty krajowej ze względu na kończący się okres referencyjny. 

MRiRW poinformowało również, że na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, kwota pomocy nie może przekroczyć 250 000 zł.

modernizacja gospodarstw rolnych wsparcie

Dzięki dodatkowym środkom uruchomiono obszar F

Dodatkowe środki finansowe, o które planuje się powiększyć budżet instrumentu wsparcia w wysokości ok. 80 mln euro, pozwoliłyby na uruchomienie nowego obszaru wsparcia (F) w ramach operacji typu M04.1 „Modernizacja gospodarstw rolnych" — wsparcie inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii wraz z magazynami energii i inteligentnymi systemami zarządzania energią.

MRiRW podkreśla, że ze względu na ostatni etap wdrażania PROW 2014-2020 obecnie nie planuje się uruchomienia naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach obszaru D. 

Czytaj też: ARiMR uruchomiła nowy nabór na tworzenie grup producentów

krir.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022