Talk icon

Informacje

27-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Niższa waga produktów i cięcia asortymentowe? Tak oszczędzają firmy

waga produktów

Niższa waga produktów, a także cięcia asortymentu to efekty utrzymującej się od dawna inflacji na świecie. To także oszczędność dla produentów.

Private Label Manufacturer Association (PLMA) wskazuje, że główni dostawcy produktów markowych oraz marek własnych (private labels) coraz częściej zmniejszają wagę swoich produktów. Takie postępowanie jest efektem rosnących kosztów surowców i prowadzenia działalności. 

Mniejsza waga produktów to efekt inflacji

Proceder zmniejszania wagi produktów zaczynają już stosować główni dostawcy produktów markowych oraz marek własnych. Mniejsza waga produktów to efekt galopującej inflacji, a co za tym idzie rosnących wciąż kosztów prowadzenia działalności oraz kosztów surowców. 

Cały proceder jest dobrze znany polskim konsumentom, ale w obecnych czasach dotyczy także zachodniej Europy. Tesco obcięło o 50 g wagę całej swojej gamy dań gotowych marek własnych. Wcześniej brytyjski Morrison’s zrobił to samo. Producenci liczą, że produkt ze zmniejszoną wagą i utrzymaną, „starą” ceną pozwoli zachować poziom sprzedaży przedsiębiorstw. Private Label Manufacturer Association (PLMA) wskazuje przykład Marsa, który zmniejszył rozmiar swoich produktów marki Maltesers oraz wielopaków Twix. Z kolei Upfield, który jest dobrze znany w Polsce, podobnie zmniejszył wagę produktów Bertoli, a Unilever zredukował wagę lodów Magnum i batonów Dove Beauty.

Mniejsza waga produktów nie oznacza jednak w każdym przypadku utrzymanie tej samej ceny. Pomimo tych zabiegów cena produktu czasami rośnie. Stowarzyszenia konsumenckie podkreślają, że chcą, aby firmy wyraźnie informowały konsumentów o zmniejszeniu rozmiaru lub wagi lub ilości, ale firmy nie spieszą się z tą informacją.

waga produktów redukcja

Danone ogranicza asortyment

Mniejsza waga produktów to nie jedyne działania producentów w ostatnim czasie. W związku z obecnym trudnym położeniu dochodzi do ograniczenia asortymentu. Tak zrobiła firma Danone, która ogranicza asortyment. Jak twierdzi Stowarzyszenie, cały asortyment firmy jest w trakcie przeglądu, a na razie żadna linia produktów nie została całkowicie wycięta, ale będzie mniej różnych smaków i opakowań.

Czytaj też: Największe firmy mleczarskie świata. Ranking Top 20

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022