Talk icon

Informacje

21-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Mniej gazu w Austrii. Elektrownie węglowe będą reaktywowane

elektrownie węglowe

W Austrii rząd zamierza reaktywować elektrownie węglowe. Jest to podyktowane mniejszymi dostawami gazu do tego kraju.

W niedzielę koncern OMV poinformował, że w minionych dniach do Austrii trafiało o połowę mniej gazu, niż powinno. Minister energetyki zapowiedziała w niedzielę wieczorem w programie „ZiB 2 am Sonntag”, że w razie braku gazu reaktywowana zostanie zasilana węglem elektrociepłownia Mellach (Styria), aby „w sytuacji awaryjnej” można było tam ponownie wytwarzać energię elektryczną i dostarczać ciepło.

Austria ma zamiar reaktywować elektrownie węglowe

Minister energetyki Leonore Gewessler (Zieloni) ogłosiła decyzję rządu po konsultacji z kanclerzem Karlem Nehammerem (OeVP), ministrem gospodarki Martinem Kocherem (OeVP) oraz ekspertami ds. zabezpieczenia dostaw energii. Elektrownie węglowe będą reaktywowane.

Elektrociepłownia w Mellach była ostatnią aktywną elektrownią węglową w Austrii, pracowała do wiosny 2020 roku. Jak zapowiedziała Kancelaria Federalna, obiekt ma zostać przygotowany do ponownego uruchomienia „w sytuacji awaryjnej”, gdy nie będzie wystarczającej ilości gazu.

„Konwersja obiektu zajmie miesiące” – dodała Gewessler, podkreślając, że celem Austrii jest zmniejszenie zależności od Rosji, aby w przyszłości „nie narażać się na szantaż”.

Elektrownie węglowe wracają do łask również w Holandii. Tamtejszy rząd zapowiedział zwiększenie produkcji energii z elektrowni węglowych, aby zagwarantować bezpieczeństwo dostaw w nadchodzącej zimie.

elektrownie węglowe Austria

Aktywiści sprzeciwiają się rządowym planom

W niedzielę rano austriacka spółka OMV poinformowała, że w minionych dniach do Austrii trafiało o połowę mniej gazu, niż zwykle.

„Popyt na gaz jest obecnie dość niski, brakujące ilości można łatwo uzupełnić zakupami na rynku” – wyjaśniło OMV, informując, że magazyny gazu OMV w Austrii o łącznej pojemności 25 289 GWh są aktualnie zapełnione w 64 procentach. Celem jest napełnienie zbiorników magazynowych w 80 procentach do 1 listopada 2022 roku.

Organizacje ekologiczne (Global 2000, Greenpeace) wyraziły „zaniepokojenie rządowymi planami, ogłoszonymi w niedzielę wieczorem” – informuje apa. Zaapelowały też o przyspieszenie transformacji energetycznej w Austrii. 

„Reaktywacja węgla jest niedopuszczalna” – podkreśliła ekspert Greenpeace Jasmin Duregger.

Sprawdź też: Niemieckie elektrownie węglowe będą działać, by uniezależnić się od gazu

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022