O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Młode bociany na słupach Taurona zostały zaobrączkowane

bociany

Młode bociany, gniazdujące na słupach energetycznych spółki Tauron zostały zaobrączkowane w tym sezonie lęgowym. Zaobrączkowano lisko 1,3 tys. bocianów.

W sumie obrączkowanie odbyło się na blisko 450 gniazdach. Wśród zaobrączkowanych ptaków był Napoleon, młody bocian z gniazda w Niepołomicach (Małopolskie), którego pierwszy wylot można było śledzić on-line dzięki kamerze zamontowanej w gnieździe. Według specjalistów wizyta na gnieździe podczas obrączkowania jest okazją zebrania wielu cennych informacji na temat piskląt

Młody bociany zaobrączkowane

Rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja Ewa Groń przypomniała w czwartek, że słupy energetyczne są często wykorzystywane przez bociany, które na ich szczytach wiją swoje gniazda – obecnie ponad 60 proc. tych ptaków w naszym kraju buduje swoje gniazda właśnie tam. Czują się bezpiecznie, ponieważ drapieżnikom trudno jest wejść na gładkie konstrukcje.

„Na naszej infrastrukturze znajduje się już ponad 2,2 tys. bocianich gniazd. Dlatego prowadzimy akcję “Bociany Taurona”, polegającą na opiece nad gniazdami bociana białego, zlokalizowanymi na słupach energetycznych spółki” – wyjaśniła Groń.

W ramach tej akcji – przekazała rzeczniczka – na przełomie czerwca i lipca we współpracy z ornitologami odbyło się obrączkowanie młodych bocianów. Operacja ta wykonywana jest wtedy, kiedy młode mają ok. 6 tygodni i nie umieją jeszcze latać. Oznaczonych zostało w ten sposób blisko 1,3 tys. bocianów znajdujących się w prawie 450 gniazdach na słupach energetycznych Taurona.

Według specjalistów wizyta na gnieździe podczas obrączkowania jest okazją zebrania wielu cennych informacji na temat piskląt. Dlatego badacze dokonują pomiaru średnicy gniazda, długości dzioba, złożonego zawsze lewego skrzydła, ważą oraz pobierają pióra, które posłużą do dalszych badań, w tym głównie oznaczenia płci ptaków.

„Wiele informacji o jadłospisie bocianów dostarczają wyplówki, czyli zlepek niestrawionego i wydalonego pokarmu, głównie kości, sierści, piór i pancerzy chitynowych owadów. Sprawdza się także i w razie konieczności usuwa z gniazd sznurki, druty i inne materiały, które mogą stanowić zagrożenie dla bocianów” – wyjaśniła Groń.

bociany

Dzięki kamerom można śledzić bociany 

Wśród zaobrączkowanych ptaków był Napoleon, młody bocian z gniazda w Niepołomicach (Małopolskie), którego pierwszy wylot można było śledzić on-line dzięki kamerze zamontowanej w gnieździe. Odbył się on w poniedziałek ok. godz. 7.28 w 66. dniu życia tego ptaka.

„Ornitolodzy wiedzą o trasach i kondycji boćka z Niepołomic dzięki logerowi założonemu ptakowi na początku lipca tego roku. Z czwórki ptaków na tym gnieździe akurat ten z logerem wyleciał jako pierwszy, ma wyraźnie oznaki przywódcy i jest bardzo ciekawski – nic więc dziwnego, że dostał też od internautów dumne imię, czyli Napoleon” – zaznaczyła Groń.

Według niej akcja „Bociany Taurona” i opieka pracowników spółki nad ptakami trwa przez cały rok. Jesienią, gdy ptaków nie ma w Polsce, pracownicy porządkują gniazda, zabudowują pod nie platformy, a latem – interweniują w nagłych przypadkach, np. gdy wichura zwieje gniazdo.

Przedstawicielka spółki zaznaczyła, że słupy energetyczne, jako miejsca zamieszkania ptaków, ograniczają dostęp do gniazd badaczom, ponieważ przewody w pobliżu gniazd są pod napięciem. Bez wsparcia energetyków ani akcja obrączkowania przez ornitologów, ani czyszczenie gniazd nie mogłyby być realizowane.

Wszystkie działania na rzecz bocianów realizowane są w sposób profesjonalny przy wsparciu specjalistów – Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, ornitologów i pasjonatów bocianów.

Czytaj też: Bociany z Warmii i Mazur wkrótce zaczną uczyć się latać

PAP/fot. tauron-dystrybucja.pl

swiatrolnika.info 2023