Talk icon

Informacje

04-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Młoda alpaka w warszawskim zoo otrzymała niecodzienne imię

alpaka

W czwartek po południu młoda alpaka ze stołecznego zoo otrzymała imię Nugat. Imię wybrali warszawiacy w internetowej ankiecie.

Spośród 600 zaproponowanych imion dla małej alpaki, opiekunowie wybrali 4, z których dwa najładniejsze wybrali warszawiacy. Były to imiona Nugat i Nacho. W przeprowadzonej na profilu facebookowym zoo ankiecie, głosujący wybrali imię Nugat.

Młoda alpaka z nowym imieniem

"Nugat takie imię wybraliście dla naszego samczyka alpaki! Nugat wygrał, uzyskując 65 proc. Waszych głosów, a Nacho zdobył ich 35 proc." – napisał na fb stołeczny ogród zoologiczny. "Bardzo Wam dziękujemy za udział w zabawie i każdy oddany głos" – dodał.

Jak zaznaczył ogród, alpaka o imieniu Nugat rzeczywiście jest słodka i urocza. "Poza tym do syna Tofika imię to pasuje idealnie" – dodał.

Stołeczne zoo zaproponowało również, żeby internauci wybrali imię dla młodszej, przyrodniej siostry Nugata.

 

NUGAT 🤎🦙 takie imię wybraliście dla naszego samczyka alpaki! Nugat wygrał uzyskując 65% Waszych głosów, a Nacho zdobył...

Posted by Warszawskie ZOO on Thursday, August 4, 2022

Alpaki należą do rzędu ssaków parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej i nie występują w stanie dzikim. Hoduje się je w Andach. Alpaki są mniejsze od lam, osiągają 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg. Hodowane są na mięso i w celu pozyskania wełny.

Ciekawostką jest to, że alpaki mają trzy żołądki oraz trzy powieki. Trzecia powieka, tzw. migotka, porusza się w poziomie, od spojówki na zewnątrz oka. Oprócz trzeciej powieki, alpaki mają w obu gałkach ocznych poziome przesłony, na górze i na dole oka, wyglądające jak grzebień. Pełni on funkcję ochronną oka przed silnym działaniem wysokogórskiego słońca. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, grzebień górny i dolny łączą się ze sobą.

Dzięki łagodnemu usposobieniu alpaki świetnie wykorzystuje się do terapii tzw. alpakoterapią.

alpaka

Od 2012 roku istnieje Polski Związek Hodowców Alpak (PZHA). 

Czytaj też: W stołecznym zoo urodziła się alpaka. Warszawiacy wybiorą jej imię

PAP/fot. fb Warszawskie zoo, Małgorzata Promińska, WP News

swiatrolnika.info 2023