O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-02-2021

Autor: Świat Rolnika

Kilka słów o mleku

mleko

Mleko – dla wielu z nas, jest napojem znanym od zawsze, stanowiącym jeden z podstawowych elementów naszej diety. Szczególnie na początku naszego życia.

O mleku słów kilka 

Wysoka zawartość doskonale przyswajalnego białka, dostępność wapnia stanowiącego istotny budulec naszych kości czy wchodzące w jego skład witaminy i pierwiastki mineralne, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu- sprawiają, że od lat, mleko krowie cieszy się niesłabnącą popularnością.

I to na ten fragment – “niesłabnącą popularnością” warto zwrócić uwagę.

W ciągu ostatnich lat, mleko, z podstawowego produktu spożywczego, po którego sięganie było rzeczą naturalną, wręcz instynktowną, stało się ostatnio powodem do ideologicznych rozważań.Baner poprawiony mleko

Skąd bierze się mleko?

Wiele akcji ukierunkowanych na małe dzieci, spotykamy się z przekazem, że mleko nie bierze się z kartonu. Tak faktycznie jest. Mleko, w klasycznym i najbardziej popularnym wydaniu, produkowane jest w organizmie krowy. Czy sam proces pozyskania mleka jest łatwy?

Czytaj także: Hodowcy norek ostrzegają! "Nie wpuścimy na fermy weterynarzy, którzy nie są zaszczepieni na COVID”

Gospodarstwa zajmujące się chowem i hodowlą bydła mlecznego, to jedne z bardziej złożonych przedsiębiorstw rolnych.

W gospodarstwach każdego dnia realizowanych jest wiele procesów, które dla laika mogą wyglądać na błahe, a tak naprawdę decydują o finalnym sukcesie lub porażce hodowcy. Przede wszystkim rytm dnia w całym gospodarstwie dostosowany jest maksymalnie do potrzeb utrzymywanych w gospodarstwie krów mlecznych.

Z całą stanowczością należy podkreślić, że dawka pokarmowa większości osób czytających ten artykuł, nie jest tak dokładnie zbilansowana, jak większości krów mlecznych utrzymywanych w Polsce.

Kolejną sprawą jest właściwe żywienie krów mlecznych

Odpowiednia ilość białka, energii, czy podstawowych mikro- i makroelementów była podstawą żywienia bydła mlecznego już kilkanaście lat temu.
Obecnie, wysokospecjalistyczne gospodarstwa podeszły krok dalej, sprawdzają i bilansują ilość białka bypass, badanie strawności i przyswajalności pasz wykorzystywanych w gospodarstwie.

Stała kontrola wyników prób badań mleka, sprawdzanie kondycji zwierząt, badanie poziomu ciał ketonowych we krwi stało się normą.

Ważną tendencją w żywieniu bydła mlecznego, jest też stosowanie lub też wykluczenie z diety składników, które powodują, że mleko zyskuje nowe przymioty. Przykładem takiego trendu, zyskującego w Polsce na popularności, jest odchodzenie do stosowania w żywieniu bydła produktów modyfikowanych genetycznie.
Niektórzy eksperci, zauważają, że spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie może być jednym z istotnych powodów występowania alergii, choroby układu pokarmowego, wpływać na obniżenie odporności organizmu, zaburzenia płodności oraz może sprzyjać chorobom nowotworowym.

Inni twierdzą, że obecnie nie można przewidzieć wszystkich konsekwencji, jakie niesie za sobą długotrwałe spożywanie żywności GMO, ponieważ z przyczyn etycznych nie prowadzi się badań na ludziach w tym kierunku.

Dotychczas, konsumentom brakowało informacji na temat tego czy krowy, od których pozyskane zostało mleko, były karmione paszą zawierającą organizmy modyfikowane genetycznie. Sytuacja ta uległa poprawie, ponieważ opracowany został system zarządzania jakością, który w jasny i precyzyjny sposób określa kwestię oznaczenia mleka, które zostało wyprodukowane bez użycia GMO.

Oznaczenie to powoduje, że konsument może świadomie podchodzić do wyboru, jakiego dokonuje.

Tak niepozornie wyglądające gospodarstwa rolne, niosą za sobą ogromną ilość bardzo złożonych procesów, wymagających praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu zootechniki, weterynarii, ekonomii, chemii, biologii.

Pełna opieka weterynaryjna, jaki i dopasowane do potrzeb zabiegi zootechniczne to nieodzowna część prowadzenia stad bydła mlecznego.

Wszystko to sprowadza się na ustawiczne poprawienia dobrostanu utrzymywanych w stadach krów. Bez tego czynnika, nie może być mowy o profesjonalnej produkcji rolnej.

Kampania „Wolne od GMO” Sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka

 

swiatrolnika.info 2023