Talk icon

Informacje

27-02-2021

Autor: Świat Rolnika

Mleko – element diety odchudzającej

Mleko

Naukowcy zajmujący się badaniami nad właściwościami mleka w diecie odchudzającej udowadniają jak picie mleka pomaga w czasie takiej diety. Amerykańskie pismo American Journal of Clinical Nutrition zajęło się badaniami nad właściwościami mleka w diecie odchudzającej.

Mleko jest świetnym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, które ułatwia nam utrzymanie zgrabnej sylwetki, a zwiększone spożycie wapnia sprzyja schudnięciu.

Autorzy badań sprawdzili jaki wpływ ma wapń z mleka na po-posiłkowy metabolizm tłuszczów, apetyt i spożycie energii. Badania przeprowadzono u 18 osób, a ich posiłki zawierały duże, średnie i niskie ilości wapnia z produktów mlecznych. Eksperyment pokazał, że wapń mleczny znacząco zmniejszył po-posiłkową odpowiedź lipidową, ze względu na zmniejszone wchłanianie tłuszczu.

Badano również wpływ wysokobiałkowego śniadania na po-posiłkową odpowiedź greliny, która wydzielana jest w czasie głodzenia się. Zbadano czy śniadanie wysokobiałkowe (HP) jest bardziej sycące niż śniadanie wysokowęglowodanowe (HC). Śniadanie HP zmniejszyło po-posiłkowe wydzielanie greliny bardziej niż śniadanie HC, co pokazuje jak dużo wartości przyswajamy wybierając na śniadanie posiłek wysokobiałkowy.

Zachęcamy do wprowadzenia do swojejMleko 025 diety przetworów mlecznych, które pomagają nam w diecie odchudzającej, wybierając takie produkty warto skupić swoją uwagę na czytaniu składu produktu widniejącego na etykiecie i starać się wybierać produkty naturalne, wolne od GMO.

Produkty zawierające GMO (organizm modyfikowany genetycznie), są powszechnie dostępne w naszym kraju. Należy pamiętać o tym, że GMO nie jest procesem naturalnym. Narażamy się na choroby układu pokarmowego. Ryzyko alergii przy takich produktach wzrasta przez zwiększoną w nich ilość protein chroniących rośliny przed chorobami i szkodnikami.

Produkty GMO zawierają również mniej składników odżywczych, niż te naturalne. Nie możemy również przewidzieć wszystkich konsekwencji spożywania żywności genetycznie modyfikowanej, ponieważ to my sami ją testujemy i nie znamy wyników jej długotrwałego stosowania.

Pamiętajmy o właściwościach mleka, sięgajmy po produkty mleczne na co dzień oraz wprowadzajmy je do naszej diety przy decyzji o odchudzaniu.

Czytaj też: Kilka słów o mleku

Kampania „Wolne od GMO” Sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka

swiatrolnika.info 2022