Talk icon

Informacje

04-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

MKiŚ: UE wspiera od lat polskie bezpieczeństwo energetyczne

MKiŚ

Polska od 15 lat wykorzystuje fundusze europejskie do rozbudowy infrastruktury gazowej, która zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju – wskazuje MKiŚ. 

Dodano, że UE przekazała miliardy złotych m.in. rozbudowę terminala w Świnoujściu. Jak wyjaśniono, dzięki pozyskanym z budżetu UE środkom udało się w Polsce między innymi zbudować lub zmodernizować blisko 2 tys. km gazociągów przesyłowych wysokiego ciśnienia, w tym w ramach tzw. Korytarza "Północ Południe".

MKiŚ: Polska od 15 lat korzysta z funduszy unijnych

"Polska już od 15 lat z powodzeniem wykorzystuje fundusze europejskie w celu rozbudowy i modernizacji infrastruktury gazowej, która jest niezbędna do dywersyfikacji dostaw gazu oraz zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju" - podkreślił resort klimatu i środowiska na swojej stronie internetowej.

MKiŚ dodało, że wsparcie to zostało przekazane m.in. przez Programy Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 oraz na lata 2014-2020. Źródłem finansowania, w obydwu przypadkach jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR). Ponadto, Polska jest największym beneficjentem unijnego instrumentu finansowego CEF-ENERGY.

Jak wyjaśniono, dzięki pozyskanym z budżetu UE środkom udało się w Polsce między innymi zbudować lub zmodernizować blisko 2 tys. km gazociągów przesyłowych wysokiego ciśnienia, w tym w ramach tzw. Korytarza "Północ Południe". Wartość tych inwestycji wyniosła ponad 8 mld zł, z czego 3,2 mld zł zostało sfinansowane z funduszy UE.

MKiŚ

Największym wsparciem jest rozbudowa terminala w Świnoujściu

“Kolejnymi inwestycjami, które pomogła sfinansować UE, była budowa lub rozbudowa podziemnych magazynów gazu ziemnego” – informuje MKiŚ.

Dzięki temu zwiększono ich pojemność z 1,6 do 3,2 mld m sześc. Łączny koszt tych inwestycji wyniósł 2,31 mld zł, w tym dofinansowanie z UE wyniosło 704 mln zł.

MKiŚ dodało, że Unia kwotą ok. 1,35 mld zł wsparła też obecną rozbudowę terminala LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Wskazano ponadto, że europejskie środki w wysokości 500 mln euro trafiły też na granty pozwalające zbudować połączenia gazowe Polska-Dania (Baltic Pipe), Polska – Słowacja i Polska – Litwa (GIPL).

Czytaj też: Anna Moskwa: Jesteśmy państwem bezpiecznym energetycznie

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022