Talk icon

Informacje

14-10-2021

Autor: Oliver Pochwat

Mirosław Maliszewski: Tegoroczne zbiory jabłek szacujemy na około 3,5 mln ton

Maliszewski

Mirosław Maliszewski w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info ocenił tegoroczne zbiory jabłek. Zdaniem polityka Polskiego Stronnictwa Ludowego należy spodziewać się ok. 3,5 mln ton owoców.

ŚwiatRolnika.info: Co przyniosą tegoroczne zbiory jabłek?

Mirosław Maliszewski: W Polsce spodziewamy się zbiorów na poziomie średniej wieloletniej. Będzie to mniej więcej porównywalne do ubiegłorocznych zbiorów. Trudno powiedzieć, ile to będzie w milionach ton. Jako Związek Sadowników szacujemy do ubiegłego roku i średniej wieloletniej. Myślę jednak, że liczba ta wyniesie 3,5 mln ton. Konfrontujemy to także ze zbiorami na świecie i w Europie. Na Starym Kontynencie również spodzijablkaewamy się zbiorów na poziomie roku ubiegłego i średniej wieloletniej, może z tendencją zwyżkową na poziomie 5 proc. Takie są szacunki również międzynarodowych organizacji, które zrzeszają producentów owoców i dystrybutorów.

ŚwiatRolnika.info: 3,5 mln ton, to imponująca liczba. Czy na tę ilość znajdzie się jednak rynek zbytu?

Mirosław Maliszewski: 3,5 mln ton oznacza, że jesteśmy 3-4 producentem jabłek na świecie po Chinach, Stanach Zjednoczonych i Turcji, z którą rywalizujemy. Nie raz byliśmy na trzecim miejscu na świecie. Natomiast jeżeli chodzi o drugi wskaźnik, który kiedyś był dla nas korzystny, to taki, że byliśmy kiedyś największym na świecie eksporterem.

Czytaj także: Dr Marian Szołucha: Inflacja to zło, które dotknie nas wszystkich

Status ten straciliśmy. Dzisiaj jesteśmy 3, a nawet 4 eksporterem. Cały czas obowiązuje embargo w handlu z Federacją Rosyjską. Tak naprawdę cały czas nie ma alternatywnego rynku, który mógłby zagospodarować milion ton, który kiedyś wysyłaliśmy do Rosji. Stąd wynikają problemy, które pojawiają się w tym roku, ale też latach poprzednich. Jest problem z uzyskaniem atrakcyjnych cen. Wskazuje na to sytuacja na rynku międzynarodowym.

swiatrolnika.info 2023