O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ministerstwo Rolnictwa: Ceny nasion osiągnęły historyczne maksima

Ceny

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w tygodniu, który zakończył się 3 kwietnia, ceny rzepaku wzrosły o 4,8 proc.

Efektem wzrostu jest rekordowa cena za rzepak w zakładach tłuszczowych wynosząca obecnie 3850 zł za tonę, jest to wzrost o 87 proc. względem cen z 2021 roku. W analizowanym tygodniu wzrosła także cena średnia śruty rzepakowej do 1604 zł za tonę. Olej rzepakowy zdrożał o 15 proc. do kwoty 7205 zł za tonę.

Ceny zbóż notują gwałtowne wzrosty

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w zeszłym tygodniu. Sytuacja na Ukrainie nadal się pogarsza. Obawy dotyczące przedłużającego się konfliktu mają coraz większy wpływ na rynki. Zdolność Ukrainy do prowadzenia wiosennych prac na polach i wznowienia eksportu w perspektywie średnioterminowej wydaje się iluzoryczna. W marcu Ukraina wyeksportowała czterokrotnie mniej zboża niż w lutym.

Minister gospodarki Ukrainy Julia Svyrydenko przekazała, że ​​eksport zbóż w tym kraju drastycznie spadł w marcu w porównaniu do lutego. W marcu wyeksportowano około 1,1 mln ton ukraińskiej kukurydzy, 309 000 ton pszenicy i 118 000 ton słonecznika. Wojna całkowicie zablokowała eksport ukraińskich produktów rolnych z Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Kraj stara się obsługiwać eksport do sąsiednich krajów koleją i transportem drogowym oraz wysyłać zboże przez porty na Dunaju.

Ceny nawozów pozostaną bardzo wysokie

Inwazja rosyjska dodatkowo zwiększyła koszty nawozów, pasz i paliwa. Rolnicy w całej Europie odczuwają ogromny wzrost kosztów, który zagraża również bezpieczeństwu żywnościowemu. „Prawdopodobnie ceny gazu pozostaną głównym motorem wysokich kosztów nawozów” – powiedziała Euronews Minette Batters, przewodnicząca brytyjskiego Krajowego Związku Rolników (NFU). „Jeszcze przed wojną na Ukrainie ceny nawozów gwałtownie rosły z powodu wysokich cen gazu.

Niektórzy rolnicy w Europie już zmniejszyli dawki nawozów, dostosowując się do niedoborów i wysokich cen. Oznacza to również, że będziemy widzieć niższe plony, więc plony będą mniejsze, gdy wyjdziemy z tego sezonu wegetacyjnego.

Nawóz azotowy jest teraz ponad trzykrotnie wyższy niż w zeszłym roku. Wyjątkowo wysokie ceny gazu i ropy w Europie mają „ogromny wpływ” na ceny nawozów, ponieważ gaz ma ogromne znaczenie dla produkcji nawozów, powiedział Rupert Claxton. dyrektor w Gira, firmie konsultingowej z siedzibą w Szwajcarii, do obsługi branżowej DNT. „Obserwujemy ogromny wzrost cen w całym systemie”, powiedział, w tym nawozy, pasze i transport. A w obecnym sezonie wegetacyjnym ceny nadal będą bardzo wysokie – mówi analityk.

Czytaj również: Ceny żywności na świecie biją kolejne historyczne rekordy

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023