Talk icon

Informacje

23-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Minister rolnictwa Ukrainy: Wiosenne zasiewy o połowę mniejsze

Wiosenne zasiewy

Wiosenne zasiewy mogą być o połowę mniejsze niż w 2021 r. i obejmą ok. 7 mln hektarów wobec 15 mln, które planowano przed rosyjską inwazją.

O trudnej sytuacji ukraińskiego rolnictwa poinformował we wtorek ukraiński minister rolnictwa Roman Leszczenko, cytowany przez agencję Reuters. Ukraina jest jednym z największych producentów i eksporterów zbóż oraz olejów spożywczych. Kraj ten nazywany jest „spichlerzem Europy”.

Wiosenne zasiewy niższe niż rok temu

Według Reutersa przewidywania dotyczące wiosennych zasiewów dotyczą zarówno zbóż takich jak jęczmień i kukurydza, jak i innych roślin, w tym buraka cukrowego, słoneczników i soi. Agencja cytuje ministra rolnictwa Ukrainy Romana Leszczenkę, który poinformował, że obecnie planowane jest obsianie 7 mln hektarów, czyli połowę tego, co planowano wcześniej. Jeśli chodzi o wiosenne zasiewy kukurydzy, to obejmą one w tym roku – według Leszczenki – 3,3 mln hektarów wobec 5,4 mln hektarów w 2021 r.

Jak podawała agencja Reuter za firmą konsultingową APK-Inform, w 2021 r. na Ukrainie zebrano rekordowe 86 mln ton zbóż. Firma konsultingowa nie podała przewidywań dotyczących tegorocznych zbiorów, zaznaczyła natomiast, że z powodu działań wojennych mogło dojść do zniszczenia lub nie będzie można zebrać zasiewów z ok. 2 mln ha pszenicy ozimej, jęczmienia oraz żyta, a żniwa zbóż z zimowych zasiewów będzie można przeprowadzać tylko na obszarze ok. 5,5 mln hektarów.

wiosenne zasiewy

Wojna wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe

Ukraina, największy na świecie eksporter oleju słonecznikowego, przed rosyjską inwazją prognozowała, że latach 2021-2022 może wyeksportować ponad 60 mln ton zboża, w tym 33 mln ton kukurydzy i 23 mln ton pszenicy. Kryzys Ukrainy odbije się na bezpieczeństwie żywnościowym na całym świecie.

Bliski Wschód i kontynent afrykański pozostają regionami najbardziej narażonymi. Około 40 proc. ukraińskiego eksportu pszenicy i kukurydzy jest przeznaczone właśnie dla tych regionów, które już od dłuższego czasu borykają się z problemami głodu. Prezydent FIDA Gilbert Houngbo ostrzegł przed możliwymi niedoborami żywności lub dalszymi wzrostami cen i niepokojami społecznymi, które mogłoby to spowodować.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymały też liczne międzynarodowe koncerny - m.in. wydobywcze, samochodowe, odzieżowe.

Czytaj też: Wojna na Ukrainie wyniszcza tamtejszą infrastrukturę rolniczą

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023