Talk icon

Informacje

04-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Minister rolnictwa: Postaram się obniżyć ceny uprawnień do emisji dla fabryk nawozów

Minister rolnictwa

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oświadczył, że podejmie próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów.

Będę podejmował próbę obniżenia cen uprawnień do emisji CO2 dla fabryk nawozów, bo cen gazu nie jesteśmy w stanie obniżyć. W Europie Zachodniej fabryki nawozów zostały zamknięte ze względu na ceny energii, więc tam rolnicy mają jeszcze większy problem. Ale nie można się cieszyć, że gdzieś jest gorzej, bo u nas ceny nawozów są dwa razy wyższe – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w czwartek w Radiu Zet.

Henryk Kowalczyk: Już udało się obniżyć ceny nawozów dla rolników

Muszę dokonać wyliczeń, jaki wpływ miałaby decyzja o redukcji cen uprawnień CO2, a później napisać wniosek, ale najbliższa rada ministrów rolnictwa jest 15 listopada.

– powiedział Henryk Kowalczyk.

Stwierdził, że już udało się nieco obniżyć ceny nawozów dla rolników.ministerrolnictwa2 04.11.21

Wprowadziliśmy możliwość sprzedaży prawie bezpośredniej, choć tutaj problemem może być minimalna ilość nawozów, które można zamówić u producenta, czyli 24 tony. Jednak trudno żeby fabryki sprzedawały nawozy po jednym worku. W każdym razie dzięki możliwości sprzedaży bezpośredniej, w której nie ma pośredników, udało się cenę nieco obniżyć, ale dalej już nie ma pola manewru.

– dodał wicepremier.

Minister rolnictwa wykluczył możliwość obniżenia VAT dla rolnictwa

Na problemy z tymi planami zwracali uwagę przedstawiciele AgroUnii.

To nie byłoby sprawiedliwe, bo ok. 100 tys. rolników jest VAT-owcami i odlicza VAT, więc dla nich to nie byłaby żadna ulga. W Polsce jest ok. 1,4 mln osób posiadających gospodarstwa, ale działalności produkcyjną prowadzi ok. 400-500 tys. osób. Przyznał jednak, że resort rolnictwa chce przyspieszyć kwestię przygotowywania planów bioasekuracji w strefach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Tu były pewne zaniedbania ze strony ministerstwa rolnictwa, więc jeszcze wczoraj uruchomiłem proces mocnego przyspieszenia.

– powiedział Henryk Kowalczyk.

Minister dodał także, że rozpoczęty został proces tworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego. Jak stwierdził, proces jest rozpoczynany od samego początku; obecnie trwają prace nad zmianami prawa i nad wycenami spółek.

Celem holdingu jest złamanie monopolu skupowego. Mamy obecnie taką sytuację, że w skupie owoców miękkich ceny dyktują dwie firmy.

– zakończył minister rolnictwa.

Zobacz też: Kowalczyk: chcemy zbudować nowy system ubezpieczeń upraw rolnych

PAP/ fot. Twitter, pixabay.com

swiatrolnika.info 2023