Talk icon

Informacje

08-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Minister Moskwa: Proszę nie panikować i nie kupować drogiego węgla

Moskwa

Polska Grupa Górnicza jest w trakcie zawierania umów franczyzowych z pośrednikami, które gwarantują cenę taką samą, jak w sklepach PGG  – powiedziała Anna Moskwa.

Środę w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała, by nie ulegać panice i nie kupować drogiego węgla. Natomiast w rozmowie z TVP Info minister wskazała, że rynek jest przyzwyczajony, iż jest dużo węgla na składach. Jak wyjaśniła, poprzez spółki skarbu państwa rząd będzie zapewniał większe ilości węgla na rynku w dobrej cenie. 

Minister Moskwa zapewnia, że węgla nie zabraknie 

Odpowiadając posłom opozycji na zarzut, że rząd nie panuje nad sytuacją z drogim węglem, minister Moskwa podkreśliła, że od 16 kwietnia nie płynie do Polski rosyjski węgiel. "Takimi debatami i wypowiedziami w mediach napędzacie spekulację (...) Napędzacie panikę i wysokie ceny i zachęcacie pośredników do spekulowania" – dodała.

"PGG jest w trakcie zawierania umów ze wszystkimi pośrednikami. Są to umowy franczyzowe, gwarantujące cenę taką samą, jaka jest w sklepach PGG" – poinformowała. Jak oceniła, jest to bardzo dobra cena. "Taka sama, jak według GUS w 2021 roku" – podała.

Moskwa

Minister klimatu i środowiska apeluje, aby nie ulegać presji 

Natomiast w rozmowie z TVP Info minister wskazała, że rynek jest przyzwyczajony, iż jest dużo węgla na składach. "Obecnie pojawiło się na rynku dużo pośredników, którzy mają jeszcze węgiel rosyjski, który sprzedają po absurdalnych cenach, wykorzystując panikę" – dodała. "Prosimy, żeby nie ulegać tej panice i nie kupować drogiego węgla" – zaapelowała.

Jak wyjaśniła, poprzez spółki skarbu państwa rząd będzie zapewniał większe ilości węgla na rynku w dobrej cenie. "Dzisiaj w sklepach PGG jest w bardzo dobrej cenie i w takiej cenie będzie dostarczony do wszystkich polskich podmiotów i gospodarstw" – powiedziała Moskwa.

Szefowa resortu klimatu przypomniała także o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy, w ramach którego gospodarstwa domowe używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie, a maksymalna kwota to 1,4 tys. zł. 

Czytaj też: Anna Moskwa o nowych dostawach sprzętu na Ukrainę

PAP/fot. tt Anna Moskwa 

swiatrolnika.info 2023