Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Minister Maląg: czternasta emerytura zostanie wypłacona w terminie

czternasta emerytura

Czternasta emerytura będzie wypłacona w terminie wypłaty świadczenia emerytalnego lub rentowego – powiedziała Marlena Maląg. 

Podkreśliła, że emerytura zostanie wypłacona z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku. Minister rodziny w telewizji Trwam przypomniała, że czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Czternasta emerytura w terminie

Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł. "Szacujemy, że dziewięć milionów osób uzyska świadczenie czternastej emerytury. W pełnej wysokości 1217,98 zł otrzyma je osiem mln osób, pomniejszona emerytura trafi do ponad miliona emerytów i rencistów" – powiedziała i dodała, że "czternastka zostanie wypłacona w terminie wypłaty świadczenia emerytalnego lub rentowego, a pierwsze wypłaty ruszają już czwartek".

Minister Maląg podkreśliła, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. "Do naszych seniorów musimy apelować i uczulać ich, żeby nie dali się zwieść ofertom, które są składane przez różnych ludzi, nie zawsze uczciwych, którzy proponują wypełnienie wniosku o czternastą emeryturę".

Jej zdaniem, jednorazowość wypłaty tego świadczenia "pozwala w każdym roku podjąć stosowną decyzję, kiedy świadczenie będzie wypłacane".

Czternasta emerytura będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

czternasta emerytura

Czytaj także: Czternasta emerytura również dla emerytów i rencistów z KRUS

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023