Talk icon

Informacje

05-04-2022

Autor: Świat Rolnika

Minister Kowalczyk: Ukraina może liczyć na polskie wsparcie

Kowalczyk

Minister Henryk Kowalczyk rozmawiał we wtorek z nowo mianowanym na to stanowisko ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

Zbrojna napaść Rosji postawiła Ukrainę w bardzo trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej – poinformował minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskij. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił, że Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. Ministrowie uzgodnili, że będą się regularnie kontaktować w celu bieżącego omawiania i rozwiązywania wszelkich pojawiających się kwestii – poinformowano w komunikacie. 

Henryk Kowalczyk spotkał się z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał we wtorek z nowo mianowanym na to stanowisko ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Rafał Romanowski, który odpowiada w resorcie rolnictwa za koordynację tematyki pomocy żywnościowej. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony ukraińskiej – poinformowało MRiRW.

Zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej 24 lutego 2022 r. postawiła Ukrainę w bardzo trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej – poinformował ukraiński minister.  Solskij opisał wyzwania stojące obecnie przed ukraińskim sektorem rolnym, związane m.in. z rosyjską blokadą ukraińskich portów morskich, przez które przed wojną odbywał się transport zbóż czy problemy z dostępnością środków produkcji niezbędnych do wiosennych prac polowych.

Minister Solskij wyraził wdzięczność za wsparcie okazywane zarówno przez władze Polski, jak i polskich obywateli w tym trudnym dla Ukrainy czasie. Dodał, że strona ukraińska liczy również na wsparcie w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego ze strony UE, a także państw członkowskich UE.

Kowalczyk

Ukraina może liczyć na polskie wsparcie

Szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił, że Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. 

Kowalczyk stwierdził, że w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego w obecnej sytuacji należy dążyć do maksymalnego uproszczenia wszelkich procedur dotyczących przewozu towarów przez granicę polsko-ukraińską na zasadzie wzajemności. Podkreślił, że strona polska już usprawniła odprawę ukraińskich towarów rolno-spożywczych na granicy między naszymi krajami.

Ministrowie uzgodnili, że będą się regularnie kontaktować w celu bieżącego omawiania i rozwiązywania wszelkich pojawiających się kwestii – poinformowano w komunikacie. 

Czytaj też: Skutki wojny na Ukrainie. Dwucyfrowy średnioroczny wzrost cen

PAP/fot. tt Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


 

swiatrolnika.info 2023