Talk icon

Informacje

25-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Minister finansów zapowiada: Inflacja powinna zacząć spadać od wiosny

Inflacja

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska stwierdziła, że inflacja na początku roku może być nieco wyższa niż w grudniu, ale od wiosny powinna spadać.

Rzeczkowska dodała, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych "zaczynają działać". Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych, podniosła oprocentowanie 11-krotnie. W tym roku podwyżek stóp nie było w sierpniu, kiedy to członkowie RPP mieli urlop, oraz w październiku, listopadzie oraz w grudniu.

Inflacja wreszcie spadnie?

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska przedstawiła swoje prognozy na temat inflacji w Polsce w przyszłym roku. Zdaniem szefowej resortu, inflacja powinna spadać od wiosny.

,,Teraz prognozy dotyczące inflacji mówią o tym, że owszem, początek roku to jest jeszcze podwyższona inflacja, być może nieco wyższa niż w grudniu, bo styczeń też jest takim miesiącem, gdzie chociażby ceny administracyjne zmieniają się jak co roku, więc to może mieć oczywiście wpływ na poziom inflacji, ale wiosna, marzec, kolejne wiosenne miesiące, wydaje się, że już powinny przynieść spadek inflacji (...) wiosna powinna już przynieść oddech" – stwierdziła.

Rzeczkowska dodała, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych "zaczynają działać".

,,To widać już w tym miesiącu, w grudniu, przy niewielkim spadku inflacji, co nas cieszy" – stwierdziła.

Zobacz też: Przerażające badanie! Inflacja niszczy zdrowie psychiczne Polaków

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych, podniosła oprocentowanie 11-krotnie. W tym roku podwyżek stóp nie było w sierpniu, kiedy to członkowie RPP mieli urlop, oraz w październiku, listopadzie oraz w grudniu. Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły o 17,5 proc rok do roku., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc.

inflacja

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023