Talk icon

Informacje

29-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Minister Adamczyk: Silosy na zboże nie muszą być przy granicy

Silosy na zboże

Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, silosy na zboże nie muszą być budowane tylko przy granicy polsko–ukraińskiej.

Według ministra silosy mogą być budowane tam, gdzie będzie to korzystne z logistycznego punktu widzenia. Minister Adamczyk zaznaczył, odpowiadając na pytania dziennikarzy, że eksport zbóż z Ukrainy jest obecnie kluczowym problemem, w którego rozwiązanie zaangażowani są wszyscy ministrowie państw Unii Europejskiej.

Przygotowania do eksportu zboża z Ukrainy

"Dzisiaj nie tylko UE, ale cały świat dostrzega możliwe skutki braku odpowiedniej ilości pszenicy np. w Afryce i konsekwencje głodu. Temu głodowi musimy zapobiec dzięki dobrze zbudowanemu łańcuchowi logistycznemu" – powiedział.

Szef MI podkreślił, że silosy na zboże, które mogą być budowane przez Stany Zjednoczone do przechowywania zboża, są jednym z elementów organizacji tego łańcucha dostaw.

"Realizacja tych silosów nie musi być na granicy, ale na pewno tam, gdzie będzie to korzystne z logistycznego punktu widzenia. My się stale do tego przygotowujemy" – wskazał minister infrastruktury.

Zaznaczył, że Polska już wykorzystuje korytarze transportowe do przewozu zarówno żywności, jak i innych produktów z Ukrainy, i "obecnie jesteśmy w trakcie działań, które podniosą przepustowość naszych szlaków komunikacyjnych". Adamczyk dodał, że we wtorek lub najpóźniej w środę będzie rozmawiał w tej sprawie z ukraińskim ministrem infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem.

Silosy na zboże

Silosy na zboże atakowane przez Rosje

Ukraińscy rolnicy z Odessy obawiają się składowania zboża w elewatorach. Ich daniem ziarno może zostać skradzione lub zbombardowane przez Rosjan.

Silosy na zboże padały już celem ataków w tym regionie. To także strategii walki z ukraińskim rolnictwem realizowana przez Rosjan w wielu miejscach kraju. Celem destabilizacji rynku zbóż, Rosja atakuje gospodarstwa rolne, zaminowuje pola, morduje rolników, niszczy magazyny zbożowe i wciąż blokuje ukraińskie ziarno znajdujące się w portach na Morzu Czarnym.

„Rolnicy boją się zabierać ziarno do elewatorów, bo są to obiekty infrastruktury krytycznej. Znamy przypadki trafienia pocisków w silosy, więc i dzisiaj istnieje takie ryzyko. Wprowadzamy jednak nową technologię – składowanie podłogowe (magazyny podłogowe)” – powiedziała Ałła Stoyanova dyrektor Departamentu Polityki Agrarnej, Żywności i Stosunków Ziemskich Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Czytaj również: Zboże skradzione przez Rosję? Brytyjska technologia zdemaskuje złodziei

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023