O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Mimo wojny zbiory zbóż na Ukrainie większe niż przewidywano

zbiory zbóż

Duży powód do radości. Nowe prognozy wskazują, że zbiory zbóż i roślin oleistych z Ukrainy są o prawie 13 mln ton powyżej oczekiwań.

”Nowe dane z Ukrainy dają powody do nadziei na większe zbiory w tym roku. Obecnie oczekuje się od 65 do 67 milionów ton zbóż i nasion oleistych” – stwierdził minister rolnictwa Mykoła Solskyj w oświadczeniu rządu w środę. W maju analitycy oszacowali zbiory zbóż i nasion oleistych na Ukrainie w 2022 r. na 53,3 mln ton. To byłoby o 51 proc. mniej niż rekordowe zbiory z zeszłego sezonu.

Ukraina zebrała już 12 mln ton

W związku z tym produkcja zbóż byłaby najniższa od 15 lat. Mimo wojny na Ukrainie rolnicy zasiali zboże ozime na około 7,6 mln ha. W porównaniu z 2021 r. to około siedem procent mniej.

Według premiera Denysa Schmyhala zebrano już dwanaście milionów ton nowych zbiorów. „W czerwcu wyeksportowaliśmy łącznie 3,2 mln z wymaganych 5 mln” – podkreślił szef rządu. Stopniowo rośnie eksport koleją, drogami i przez porty na Dunaju. Wznowienie eksportu przez porty czarnomorskie w pobliżu Odessy stwarza dalsze możliwości. Zbiory zbóż zaczynają napawać lekkim optymizmem „Porty morskie znacznie zwiększają te zdolności, a rolnicy zyskują nowe możliwości sprzedaży swoich produktów” – powiedział Schmyhal % ukraińskiego eksportu zboża drogą morską.

Zbiory zbóż w Europie skurczą się w 2022 roku

Zdaniem ekspertów z Copa–Cogeca zbiory zbóż w Europie skurczą się w 2022 roku do 277 mln ton, czyli o 4,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zbiory będą mniejsze o wieloletniej średniej o 3,8 proc. Powierzchnia uprawy pszenicy zwyczajnej w UE-27 jest w miarę stabilna. Zdaniem ekspertów Eksperci z grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste” areał uprawianej pszenicy w krajach Unii Europejskiej utrzymał się prawie na stabilnym poziomie 21,7 mln ha.

W całej Unii Europejskiej pszenice zasiano na powierzchni 21,7 mln hektarów. Jednakże Copa–Cogeca spodziewa się spadku plonów ze 129,2 mln t. rok temu do 123,4 mln ton w tym roku. Zdaniem ekspertów spadków produkcji oczekuje się w przypadku innych zbóż. Duży spadek będzie dotyczył pszenicy durum, której będzie mniej o 14,6% w porównaniu do 2021 roku. Jednakże, zbiory zbóż nie napawają niepokojem.

Czytaj również: Kryzys na rynku! Polski eksport zbóż poza UE spadł o prawie połowę

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023