Talk icon

Informacje

09-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Mięso z probówki produkowane masowo? Powstanie pierwszy zakład!

Mięso z probówki

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, izraelski startup Future Meat Technologies zbuduje w Stanach Zjednoczonych komercyjny zakład produkujący mięso z probówki. Chodzi o tak zwane „czyste mięso”, czyli wytwarzane w laboratorium prawdziwe mięso bezpośrednio z komórek zwierzęcych pobranych od żywych zwierząt (bez konieczności poddania zwierząt ubojowi).

Mięso z probówki produkowane masowo

Obiekt produkujący mięso z probówki ma zostać uruchomiony w 2022 roku. Potencjał produkcyjny zakładu ocenia się na 500 kilogramów mięsa wyhodowanego w warunkach laboratoryjnych dziennie, co odpowiada pięciu tysiącom burgerów. Aktualnie trwa proces zatwierdzania zakładu produkcyjnego w Izraelu oraz trwają rozmowy z amerykańskimi organami regulacyjnymi. Przedstawiciele Future Meat twierdzą, że wiele wysiłku kosztowało ich wypracowanie biotechnologicznych metod produkcji pozwalających w ciągu zaledwie kilku lat obniżyć koszty hodowli laboratoryjnej mięsa ponad 1000 razy.

Jak dodaje KIPDiP, firmie zależało, aby przed wprowadzeniem ich „czystego mięsa” na rynek ceny detaliczne były zbliżone do cen produktów uzyskiwanych metodami  konwencjonalnymi. Pierwsze komercyjne produkty Future Meat będą prawdopodobnie w swoim składzie zawierały 45 - 60 proc. kurczaka i jagnięciny (mięso z probówki) oraz 40 – 55 proc. białek roślinnych. Firma tłumaczy, że wykorzystanie surowców roślinnych jest konieczne, aby taka produkcja stała się  opłacalna na cele komercyjnej sprzedaży.

Jaś Kapela owinął się folią i wlazł do lodówki. Jakie pomysły ma jeszcze nasz mądrala?

Mięso z probówki to rewolucja?

Jak tłumaczą naukowcy, mięso z probówki możeMieso z probowki zrewolucjonizować przemysł mięsny. Rozwój alternatywnego rynku mięsa to jeden z trendów, który już od dłuższego czasu przybiera na sile w skali globalnej. Ekspozycja konwencjonalnych firm drobiarskich na innowacyjne technologie pozyskiwania mięsa staje się coraz bardziej popularna. W projekty wyhodowania  mięsa w warunkach laboratoryjnych inwestują światowe koncerny mięsne, jak chociażby jedno z największych konwencjonalnych przedsiębiorstw drobiarskich, niemiecka grupa PHW, która zainwestowała w izraelski startup SuperMeat.

Także amerykańska spółka Tyson Foods wsparła finansowo izraelski startup żywnościowy „czyste mięso” firmy biotechnologicznej Future Meat Technologies oraz projekt amerykańskiej firmy Memphis Meats. Tradycyjne firmy mięsne nie przechodzą także obojętnie obok możliwości zainwestowania w startupy, które produkują mięso z probówki, jako alternatywę dla tradycyjnego mięsa.

kipdip.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023