Talk icon

Informacje

21-04-2022

Autor: Michał Rybka

Mierzeja Wiślana ma pierwszych chętnych na transport

Mierzeja Wiślana

"Puls Biznesu" podaje, że Mierzeja Wiślana będzie niedługo miejscem wielkiego ruchu. Pierwsi przewoźnicy zgłaszają zainteresowanie.

Okmarit zamierza uruchomić przewozy towarów masowych. Zarząd portu w Elblągu przygotowuje inwestycje, by zachęcić innych partnerów. Planuje współpracę z duńskim Vordingborgiem – pisze w  "Puls Biznesu".

Do otwarcia kanału pozostało niewiele czasu

Jak przypomina dziennik, budowa kanału na Mierzej Wiślanej, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym i Portem Elbląg, ma pochłonąć 2 mld zł. Pływać nim będą statki o długości ok. 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m. Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, zapowiedział niedawno, że wodna magistrala zostanie otwarta 17 września.

"Tylko kto będzie pływać nowym szlakiem?" – pyta gazeta. Według "Pulsu Biznesu" dotychczas eksperci zakładali, że kanał będą użytkować przede wszystkim armatorzy organizujący turystyczne rejsy pasażerskie.

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana musi mieć rozbudowaną infrastrukturę

"Zgłaszają się jednak także podmioty zainteresowane świadczeniem usług w segmencie cargo. To np. polska agencja transportu Okmarit, dotychczas działająca w portach Trójmiasta i Pomorza Zachodniego. Ma też biuro w Elblągu, skąd zamierza rozwijać działalność. Do tego nie wystarczy jednak przekopanie Mierzei Wiślanej – potrzebna jest także rozbudowa infrastruktury w elbląskim porcie i okolicy" – zwraca uwagę gazeta.

"Oczekujemy oddania do eksploatacji zmodernizowanego kanału od przekopu do Elbląga. Planujemy uruchomić nowe połączenia w obrębie Morza Bałtyckiego. Widzimy szanse na obrót towarami masowymi. Od lat jesteśmy w kontakcie z zarządem elbląskiego portu. Zwracaliśmy uwagę na słabe wyposażenie terminala w sprzęt załadowczy i wyładowczy. Mamy nadzieję, że zostanie doposażony" – powiedział gazecie Sławomir Dębowski, menedżer biura Okmaritu w Elblągu. 

Czytaj też: Marek Gróbarczyk: Kanał na Mierzei Wiślanej to krok w stronę niezależności

źródła:PAP/fot.twitterKaziSmolinski,pixabay

swiatrolnika.info 2023