Talk icon

Informacje

22-12-2021

Autor: Oliver Pochwat

Michał Urbaniak: Perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa są mgliste

Michał Urbaniak

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak w rozmowie z portalem Świat Rolnika Info wypowiedział się na temat nadchodzących wyzwań dla polskiego rolnictwa.

Michał Urbaniak uważa, że największym sprawdzianem dla polskiego rolnictwa będzie jego utrzymanie, ze względu na trudne perspektywy rozwoju. Jego zdaniem Europejski Zielony Ład może być przeszkodą do rozwoju polskiego rolnictwa. Zdaniem parlamentarzysty największe wyzwania to wyzwania organizacyjne związane z legislacją, która jest tworzona w ramach wspólnej polityki rolnej. Zaznaczył również, że walka z ASF i o niższe ceny nawozów będzie trudna.

Światrolnika.info: jakie będą największe wyzwania dla polskiego rolnictwa w nadchodzącym 2022 r.?

Michał Urbaniak: Według mnie największym wyzwaniem będzie kwestia utrzymania się polskiego rolnictwa na rynku europejskim i światowym, w każdym razie utrzymania tego co już jest. Same perspektywy rozwoju są mgliste, biorąc pod uwagę Europejski Zielony Ład czy propozycje UE dotyczące końca epoki klatkowej. Największe wyzwania to właśnie wyzwania organizacyjne związane z legislacją, która jest tworzona w ramach wspólnej polityki rolnej.

Światrolnika.info: Ministerstwo Rolnictwa coraz głośniej mówi o potrzebie walki z wirusem ASF. Czy rzeczywiście to powinno być priorytetem?

Michał Urbaniak: Tak to prawda, michał urbaniak jest problem z ASF, ale i z ptasią grypą. Te dwie choroby będą wyzwaniami. Na pewno istnieje potrzeba większego odstrzału dzików jeśli chodzi o ASF. Trzeba będzie też przepracować kwestię dotyczącą odszkodowań, które rolnicy powinni dostać, w wypadku kiedy ich trzoda czy kurniki będą do utylizacji. Im szybciej hodowcy będą w stanie wrócić na rynek, tym bezpieczniej dla polskiego rolnictwa. Jeśli polscy rolnicy nie będą w stanie szybko odrobić strat, to ktoś inny to wykorzysta i np. drób będzie sprowadzany z Ukrainy czy Irlandii.

Światrolnika.info: Warto wrócić do tematu Europejskiego Zielonego Ładu. Czy uważa Pan, że wysokie ceny nawozów, które są związane z polityką Europejską, będą wyzwaniem dla polskiego rolnictwa?

Michał Urbaniak: Jest to kwestia, która nie do końca wynika z czynników, na które rząd ma wpływ, ponieważ np. ceny gazu mają na to duży wpływ. Na pewno kwestia uregulowania cen nawozów i dopłat do nawozów jest potrzebna.

Przypomnijmy, że poseł Konfederacji podczas wystąpienia w Sejmie dużo ostrzej wypowiadał się na temat Zielonego Ładu.

,,Dzisiaj jako politycy powinniśmy solidarnie właśnie z rolnikami wyrzucić Europejski Zielony Ład tam, gdzie jest jego miejsce – na śmietnik. I druga rzecz: Miejmy nadzieję, że na tym samym śmietniku historii skończą też pomysłodawcy tych szalonych pomysłów" – zaapelował Michał Urbaniak.

Czytaj też: Michał Urbaniak: Zmiana ministra Grzegorza Pudy na ministra Henryka Kowalczyka jest zmianą pozytywną

 fot.tt Michał Urbaniak 

swiatrolnika.info 2023