Talk icon

Informacje

30-12-2021

Autor: Oliver Pochwat

Michał Urbaniak: ASF, ptasia grypa i Zielony Ład powinny być priorytetami MRiRW

Michał Urbaniak

Poseł Konfederacji Michał Urbaniak w rozmowie z ŚwiatRolnika.info opowiedział o zadaniach, które stoją przed polskim rolnictwem w nowym 2022 roku.

Wątpliwe postulaty Europejskiego Zielonego Ładu mogą zdestabilizować tak polskie jak i europejskie rolnictwo. Do tego polskie gospodarstwa są dziesiątkowane przez nieustępliwy wirus ASF oraz ptasią grypę. Na dodatek rolnicy nie doczekali obiecywanych obniżek cen nawozów. Ministra rolnictwa czeka bardzo trudny i pracowity rok. Na ten temat Oliver Pochwat rozmawiał z Michałem Urbaniakiem. 

ŚwiatRolnika.info: Jakich działań oczekuje pan od ministra rolnictwa w nadchodzącym roku?

Michał Urbaniak: Przede wszystkim są to kwestia zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego Polakom oraz zablokowanie Europejskiego Zielonego Ładu. W następnej kolejności ministerstwo rolnictwa powinno zająć się chorobami, które nękają polskie rolnictwo, czyli wirusem afrykańskiego pomoru świń oraz grypą ptaków. Nierozwiązana pozostaje również kwestia cen nawozów. Rząd obiecał obniżkę cen, ale do tej pory rolnicy się jej nie doczekali. Wręcz przeciwnie, ceny za nawóz poszły w górę.michalurbaniak2 29.12

ŚwiatRolnika.info: Pana zdaniem nie widać jednego klarownego wyjścia z sytuacji?

Michał Urbaniak: W mojej opinii, przede wszystkim nadal nie widać zmiany w zarządzaniu problemami, które wymieniłem na początku rozmowy. Owszem, jest widoczna pomoc w postaci dopłat i odszkodowań np. za ubój świń. Natomiast ci rolnicy, którzy stracili trzodę w wyniku wystąpienia wirusa ASF, nie mogą wrócić na rynek.

ŚwiatRolnika.info: Czym, pana zdaniem, powinien zająć się minister rolnictwa jako pierwszym w nadchodzącym roku?

Michał Urbaniak: Henryk Kowalczyk w sposób priorytetowy powinien zająć się neutralizacją wirusa ASF oraz ptasiej grypy, które obecnie dziesiątkują polskie gospodarstwa. Ponadto musi mieć się na baczności w kontekście wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ możemy być na niego skazani, jeśli nie postawimy czynnego oporu temu projektowi.

Czytaj także: Michał Urbaniak: Perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa są mgliste

źródła: fot. TT urbaniakmichal, pixabay.com

swiatrolnika.info 2023